Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Mocniejszy dolar, ale złoty nadal stabilny

2015-02-27

Po południu dolar umocnił się na szerokim rynku. Złoty zareagował, stracił do dolara, ale jest nadal stabilny. Dziś rano zmienność zmalała. Nasza waluta utrzymała się na dobrej pozycji względem franka i euro. Wzrost na dolarze wynika z silnych impulsów ze Stanów. Zamówienia na dobra trwałe znacznie przekroczyły prognozy.

 

Stabilizacja na rynku walutowym

Chociaż wczorajsze popołudnie upłynęło pod znakiem sporych zmienności na parach, to dziś możemy już mówić o stabilizacji. Kurs euro wynosi 4,1487 PLN, dolar zwyżkował i kosztuje teraz 3,7015 PLN. Frank jest o kilka groszy droższy niż wczoraj rano, ale zmiana nie powinna być na razie odczuwalna dla kredytobiorców. Kurs franka to 3,8953 PLN.

 

Złotego zdominowały wydarzenia z szerokiego rynku

Nasza waluta reagowała na wydarzenia wczorajszego dnia, czyli popołudniowe odczyty ze Stanów. Okazało się, że dane o zamówieniach na dobra trwałe są wyższe niż prognozowano, co automatycznie przełożyło się na kondycję dolara. Wszystkie liczące się zestawienia odzwierciedliły też wypowiedź szefa jednego z oddziałów Rezerwy Federalnej, który stwierdził, że silny dolar na gospodarkę wywiera jedynie niewielki wpływ.

 

Presja na złotego

Umacniając się dolar wywarł automatycznie presję na walutach powiązanych z nim na parach, a szczególnie dotyczy to walut z naszego koszyka. Aktywa ryzykowne są szczególnie podatne na zmienność wywołaną ruchami na rynku dolara. W tej sytuacji złoty okazał się zatem wyjątkowo stabilny. Obserwowaliśmy zmienność, ale kursy walut są obecnie stabilne.

 

Złoty stabilny

Mimo zmienności nasza waluta jest stabilna, co pokazują dzisiejsze notowania. Z pewnością jest to pozytywna informacja dla frankowiczów, którzy nie mogąc na razie liczyć na większe spadki kursu franka, cieszą się jego w miarę stabilnym poziomem. Umocnił się też dług (obligacje długoterminowe). Rynek czeka na posiedzenie RPP.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc