Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Mocne wzrosty w Chinach, dziś ADP

2015-11-04

Zacznijmy jednak od Rady Polityki Pieniężnej, która dziś podejmuje decyzję w sprawie stóp procentowych. Po posiedzeniu nie spodziewamy się jednak żadnych ruchów i stopa referencyjna pozostanie na poziomie 1,5%. Warto jak zawsze zwrócić uwagę na konferencję prasową prezesa Belki. Inwestorzy globalni i polscy coraz mniej patrzą jednak na to co robi obecna Rada, ponieważ przyszły rok może przynieść mocne przetasowania we władzach monetarnych Polski.

 

 

Jednym z głównych tematów podczas dzisiejszej sesji będą odczyty indeksów PMI dla usług. Indeks dla Chin wyniósł 52 punkty, czyli powyżej oczekiwań i powyżej poprzedniego odczytu. Było to jedną z przyczyn wyjątkowo udanej sesji w Azji. Indeks Shanghai Composite rośnie o ponad 4%, zaś Hang Seng zyskuje ponad 2%. Inną przyczyną wspierającą wzrosty w Państwie Środka są informacje o możliwości połączenia parkietów w Hong Kongu i Shenzen. Wracając do indeksów PMI – poznaliśmy już pierwszy odczyt dla istotnej gospodarki europejskiej. Indeks w Hiszpanii wzrósł do poziomu 55,9 pkt. również wskazując na wyraźną poprawę w sektorze usług. Przed nami jeszcze odczyty dla pozostałych gospodarek Starego Kontynentu i dla Stanów Zjednoczonych.

 

Najważniejszym odczytem dzisiejszej sesji będzie jednak raport ADP, który poznamy o godzinie 14:15. Według konsensusu rynkowego zmiana zatrudnienia w październiku ma wynieść 180 tysięcy, czyli dokładnie tyle samo ile przy okazji piątkowej publikacji payrolls. Dzisiejszy raport może zatem mocno wpłynąć na oczekiwania do piątkowych danych, a co za tym idzie znacząco wpływać na dolara, który zyskuje niemal nieprzerwanie od ponad dwóch tygodni. O poranku dolar zyskuje także względem złotego, co oznacza, że za amerykańską walutę płacimy obecnie niemal 3,89 zł. Pozostałe kursy par walutowych z PLN wyglądają następująco: EURPLN 4,2486; CHFPLN 3,9160; GBPPLN 5,9968.

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc