Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Kurs złotego przestał spadać

2014-12-22

Kilka minionych sesji upłynęło na wyprzedaży złotego i znacznym spadku kursu naszej waluty. Osiągnięte zostały poziomy nie notowane od kilkunastu miesięcy. Dziś zaczynamy nowy, krótki tydzień i biorąc pod uwagę poranne notowania, kurs złotego przestał spadać, mamy chwilową stabilizację. Niestety dalszemu umocnieniu nie sprzyja niewielka płynność na koniec roku.

 

Stabilizacja po wyprzedaży

Cztery poprzednie sesje dla złotego oznaczały spadek kursu i wyprzedaż, dziś doszło to zatrzymania tego trendu. Rano kurs dolara amerykańskiego wyniósł 3,4773 PLN, kurs franka szwajcarskiego 3,5430 PLN, a kurs euro 4,2610 PLN. Są to nadal wysokie poziomy, ale być może będzie dziś miała miejsce próba odreagowania na PLN, jednak czy mała aktywność inwestorów w związku z krótszym tygodniem pozwoli na odrobienie strat. Jest to z pewnością kwestia dyskusyjna.

 

Podsumowanie minionego tygodnia

W zeszłym tygodniu złoty osiągnął poziomy najsłabsze od około 15- miesięcy, co oznacza stratę rzędu 10 groszy w stosunku do euro, aż 12 groszy do dolara i 7 groszy do franka szwajcarskiego. Ta sama sytuacja miała miejsce na rynku węgierskiego forinta, co oznacza, że wyprzedaż dotknęła wszystkich walut z koszyka CEE. Inwestorzy pod wpływem sytuacji w Rosji, gdzie -  przypominamy, za euro trzeba było płacić powyżej 100 dolarów, redukowali posiadany pakiet walut CEE.

 

Płytki rynek

Niestety złotemu nie sprzyjał również ograniczony ruch w okresie przedświątecznym. Rozpoczynający się tydzień, z uwagi na święta, jest bardzo krótki, aktywność inwestorów ponownie nie powinna być zbyt wielka, jest to tzw. "płytki rynek", co stanowi obecnie największe ograniczenie dla próby odreagowania złotego.

 

Na co zwrócą uwagę inwestorzy

Dzisiaj kursy walut powiązanych ze złotym na parach powinny być już stabilne, choć pojawiły się znowu doniesienia o możliwych cięciach stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu RPP.  Ostatnie tygodnie pokazały, że złoty okazuje się jednak wrażliwszy na bodźce zewnętrzne, zatem oczekujemy na odczyty z Niemiec i jutrzejsze dane o PKB z USA.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc