Kurs franka, euro i dolara spada

2015-08-12

Wczoraj Ludowy Bank Chin zdecydował się na dewaluację juana. Kurs referencyjny chińskiej waluty wobec dolara został ustalony o 1,9% niżej, niż w poniedziałek. Zaowocowało to wzrostem kursu USD/CNY na rynku forex do 6,3576; poziomu nieoglądanego od 3 lat. Dzisiaj ponownie chińskie władze obniżyły wartość swojej waluty.

 

Chińskie władze chcą w ten sposób zwiększyć atrakcyjność swojego eksportu i tym samym pobudzić swoją gospodarkę, która ewidentnie spowalnia. Dzisiaj poznaliśmy kolejne słabe dane z chińskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa w lipcu wyniosła 6% (r/r), konsensus rynkowy zakładał wzrost o 6,6% (r/r). Sprzedaż detaliczna również lekko rozczarowała i wyniosła 10,5% (r/r), wobec prognozowanych 10,6% (r/r).
 

Zawirowania w Chinach dotknęły najbardziej walut z Australii oraz  Nowej Zelandii. Zabiegi chińskich władz z pewnością uderzą w wymianę handlową pomiędzy tymi krajami. Waluty z tych krajów od wczoraj mocno tracą na wartości.
 

Sytuacja na parach z polskim złotym wydaje się być w miarę stabilna. Kurs franka kontynuuje ruch w dół i zmierza w stronę okrągłych 3,80. Z kolei na parze EUR/PLN kurs po odbiciu od silnego oporu w okolicach 4,20; zmierza w okolice okrągłych 4,18. Silne umocnienie polskiego złotego obserwujemy na parze USD/PLN. Kurs dzisiaj spadł już o ponad 1%, co jest związane z ruchem w górę na parze EUR/USD. Jednak na głównej parze walutowej jesteśmy w okolicach silnego oporu, który powinien zostać obroniony, a wtedy kurs wróci do spadków. 

 

Zawirowania na rynku walutowym związane z dewaluacją juana ciążą również rynkom akcyjnym. DAX wczoraj stracił prawie 2,7%, a dzisiaj już 2,34%. Obecnie walczy z okrągłym poziomem 11000 pkt., którego jednak nie będzie łatwo przełamać. Powodem przeceny na rynkach są obawy, że dewaluacja chińskiej waluty może doprowadzić do zahamowania wzrostu w globalnej gospodarce.

 

Autor:

Bartosz Zawadzki

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Analityk Rynku Kapitałowego

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych