Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Kurs franka, euro i dolara spada

2015-08-12

Wczoraj Ludowy Bank Chin zdecydował się na dewaluację juana. Kurs referencyjny chińskiej waluty wobec dolara został ustalony o 1,9% niżej, niż w poniedziałek. Zaowocowało to wzrostem kursu USD/CNY na rynku forex do 6,3576; poziomu nieoglądanego od 3 lat. Dzisiaj ponownie chińskie władze obniżyły wartość swojej waluty.

 

Chińskie władze chcą w ten sposób zwiększyć atrakcyjność swojego eksportu i tym samym pobudzić swoją gospodarkę, która ewidentnie spowalnia. Dzisiaj poznaliśmy kolejne słabe dane z chińskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa w lipcu wyniosła 6% (r/r), konsensus rynkowy zakładał wzrost o 6,6% (r/r). Sprzedaż detaliczna również lekko rozczarowała i wyniosła 10,5% (r/r), wobec prognozowanych 10,6% (r/r).
 

Zawirowania w Chinach dotknęły najbardziej walut z Australii oraz  Nowej Zelandii. Zabiegi chińskich władz z pewnością uderzą w wymianę handlową pomiędzy tymi krajami. Waluty z tych krajów od wczoraj mocno tracą na wartości.
 

Sytuacja na parach z polskim złotym wydaje się być w miarę stabilna. Kurs franka kontynuuje ruch w dół i zmierza w stronę okrągłych 3,80. Z kolei na parze EUR/PLN kurs po odbiciu od silnego oporu w okolicach 4,20; zmierza w okolice okrągłych 4,18. Silne umocnienie polskiego złotego obserwujemy na parze USD/PLN. Kurs dzisiaj spadł już o ponad 1%, co jest związane z ruchem w górę na parze EUR/USD. Jednak na głównej parze walutowej jesteśmy w okolicach silnego oporu, który powinien zostać obroniony, a wtedy kurs wróci do spadków. 

 

Zawirowania na rynku walutowym związane z dewaluacją juana ciążą również rynkom akcyjnym. DAX wczoraj stracił prawie 2,7%, a dzisiaj już 2,34%. Obecnie walczy z okrągłym poziomem 11000 pkt., którego jednak nie będzie łatwo przełamać. Powodem przeceny na rynkach są obawy, że dewaluacja chińskiej waluty może doprowadzić do zahamowania wzrostu w globalnej gospodarce.

 

Autor:

Bartosz Zawadzki

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Analityk Rynku Kapitałowego

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc