src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Kontynuując greckie zmagania

2015-07-08

Jak to sugerowaliśmy wczoraj wieczorem, para EUR/USD zdążyła do godzin porannych skorygować swe notowania – ale tylko 'nieco', bo do okolic 1,10. Wczoraj Grecy nie przedstawili nowych propozycji reform, na które są w stanie się zgodzić, mają to zrobić dziś.


 

Grecki rząd prawdopodobnie zwróci się do wierzycieli o nowy program pomocy ze środków EMS (Europejskiego Mechanizmu Stabilności). Donald Tusk, obecnie już jako przewodniczący Rady Europejskiej, dał do zrozumienia, że termin dla Greków mija w tym tygodniu. Wiadomo, że w niedzielę zbierze się szczyt unijny poświęcony tematyce greckiej. Jean-Claude Juncker ogłosił, że w razie czego Komisja Europejska ma scenariusz Grexitu, natomiast Matteo Renzi, premier Włoch, wyraził nadzieję, że niedzielne spotkanie będzie happy endem. Również Euklid Cakalotos, nowy szef resortu finansów Hellady, stwierdził, że w UE istnieje wola polityczna, by dać szansę Grecji. Naturalnie to trochę zagranie va banque, z jednej strony w celu uspokojenia społeczeństwa, z drugiej – w celu zasugerowania Zachodowi, że musi ustąpić. 


W gruncie rzeczy jest faktem, że wyjście Grecji ze Strefy mogłoby być dla niej w dłuższym terminie korzystne, choć krótkoterminowy (co w tym wypadku może oznaczać nawet kilka lat) szok byłby potężny. To prawda, że Grecy popełnili wiele błędów i nie można negować wszystkich informacji o nadzwyczajnej ekspansji sektora urzędniczego, o absurdalnych niekiedy dodatkach do pensji i innych świadczeniach etc. Ale jest też faktem, że Grecji, jako krajowi małemu i peryferyjnemu, w dużej mierze zasugerowano euro czy nawet wmuszono branie pożyczek 'pro-rozwojowych' (na inwestyce, które i tak trzeba było częściowo samemu finansować). Społeczeństwo niekoniecznie się do tego wszystkiego poczuwa, a już tym bardziej, gdy widzi, że za cenę cięć socjalnych ratowane są głównie zachodni banki i inni wierzyciele. Sprawa jest więc bardziej złożona niż mantra o 'leniwych Grekach'.

W każdym razie, jak wspomnieliśmy, jesteśmy przy 1,10. Jeśli nie będzie wyraźnej poprawy nastrojów, to ciężko będzie o powroty mocno na północ. Rynek powoli zaczyna traktować Grexit jako bazowy – Grexit, a nie porozumienie ostatniej z ostatnich szans. Nawet przy wzrostach oporem mogą okazać się okolice 1,1050, a przy 1,11 – gdyby do tego doszło – zapewne potwierdzi się trend spadkowy, wyraźnie widoczny od 18 czerwca. O 20:00 poznamy protokół z czerwcowego posiedzenia FOMC, czyli w pewnym sensie miernik nastrojów wśród amerykańskich decydentów co do podwyżek stóp.



Rada Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Główna stopa (referencyjna) to teraz 1,50 proc. - i zapewne taka pozostanie. Trudno oczekiwać kolejnej obniżki, dość klarownie dawano do zrozumienia, że cykl się zakończył, natomiast za wcześnie jeszcze na podwyżki. Tym niemniej istotny będzie też komunikat o godzinie 16:00.

Na EUR/PLN mamy 4,2140, złoty jest wyraźnie osłabiony na tej parze, zaczyna się tu większa zmienność. Mocne ograniczenie to 4,25, ogólny trend jest zwyżkowy, więc test tego ograniczenia będzie uprawniony. USD/PLN skorygował trochę wczorajsze szczyty sięgające oporu ponad poziomem 3,85 – i teraz mamy 3,83. Okolice 3,8220-40 to już teraz wsparcie.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych