Koniec roku bez emocji

2015-12-29

Spokojna końcówka roku. Utrzymuje się jeszcze atmosfera świąteczna, krótszy tydzień nie nastraja do wzmożonego handlu. Brakuje ważnych impulsów, zatem kwotowania złotego nie zmieniają się na przestrzeni ostatnich dni w istotny sposób. Inwestorzy przyglądają się z uwagą pracom rządu nad programami, które mogą zachwiać budżetem.

 

Programy rządowe budzą niepokój

Program przedwyborczy PiS obfitował w założenia, które budziły niepokój ekonomistów. Były to, m.in. pakiet pomocowy dla frankowiczów i 500 zł pomocy finansowej dla rodzin z spokojne kursy waluty dwójką dzieci. Obecnie obserwujemy prace nad doprecyzowaniem tych projektów i wprowadzeniem ich w życie. Ponownie budzą się obawy co do skutków wspomnianych przedsięwzięć dla budżetu.  Wydatki fiskalne na pewno wzrosną, a założenia makro, wedle agencji ratingowych nie są tak optymistyczne, jak prognozuje rząd. Deficyt poniżej 3 proc. dla ekipy rządzącej może być zadaniem trudnym do wykonania. Po nowym roku okaże się, jak na te przypuszczenia reaguje złoty i czy kursy walut znacząco wzrosną.  Dzisiejsze kursy (sprzedaż): euro 4.2441 zł, dolar 3.8882 zł, frank 3.9217 zł, funt 5.7537 zł.

 

W nowym roku zainteresowanie wzbudzać będzie FED

N razie sytuacja jest stabilna, nie ma gwałtownych ruchów ze strony inwestorów. Analitycy zastanawiają się co będzie budzić emocje na szerokim rynku w 2016 roku, rzecz jasna oprócz sytuacji trudnych do przewidzenia. Jako jedno z pierwszych pada oczywiście hasło FED. Co prawda wiemy już, że podwyżki stały się faktem, ale spekulacje będą dotyczyły ich dalszego ciągu. Podobnie jak w tym roku, w przyszłym także będzie to wpływać na zainteresowanie złotym.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych