Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty stracił na wartości

2014-04-16

Dzisiejsza sesja na głównej parze walutowej to nieudana proba przebicia przez popyt poziomu 1,3850. Obecnie eurodolar wyceniany jest na 1,382. Byki miały dziś szanse wyjść zwycięsko, jednak dolara uratowały zaskakująco dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej z USA. Odczytana wartość wyniosła 0,7 proc. wobec prognozy na poziomie 0,5 proc.

 

Co ważne, mocno w górę skorygowano również dane z poprzedniego miesiąca, z 0,6 proc. do 1,2 proc. Warto dodać, że większego wpływu na wycenę eurodolara nie miały dziś odczyty dotyczące inflacji konsumenckiej ze Strefy Euro oraz rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

 


Dziś czekają nas jeszcze istotne wydarzenia z USA. Przemawiać będzie prezes Fed – Janet Yellen, która być może odniesie się do tematu pierwszych podwyżek stóp procentowych za oceanem. Ponadto poznamy Beżową Księga, czyli  publikowany osiem razy do roku raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej w USA oraz prognoz dotyczących najbliższych decyzji FED

 

 

Złoty systematycznie traci

Podczas dzisiejszej sesji na wartości straciła nasza waluta. Dolar na chwilę obecną kosztuje 3,0369 PLN, zaś euro 4,1978 PLN. Złotemu nie pomogły dziś lepsze od prognoz dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia oraz wskaźniki inflacji bazowej, które wypadły korzystnie dla złotego. Słabości naszej waluty należałoby upatrywać na rynku długu, gdzie o ponad 3 proc. rośnie rentowność naszych dziesięcioletnich benchmarkowych obligacji. Obecnie ich oprocentowanie wynosi 4,107 proc.

 

Pomimo malejącej przed Świętami Wielkanocnymi aktywności na rynku, całkiem realne wydaje się dotarcie kursu pary EUR/PLN do okrągłego poziomu 4,20 PLN, a USD/PLN do 4,042 PLN jeszcze przed końcem tygodnia.

 

 

 

Autor:

Michał Palenciuk FMCM

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc