Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty odnotował umocnienie

2013-12-02

Dziś uwagę inwestorów przykują przede wszystkim odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego. O 9:00 poznaliśmy wartość indeksu dla Polski, który okazał się wyższy od prognoz (54,4 pkt. wobec konsensusu 53,6). W rezultacie złoty odnotował umocnienie. Kurs EUR/PLN zniżkuje do 4,1950.

Kurs EUR/USD pozostaje natomiast poniżej szczytów z poprzedniego tygodnia (1,3620). W dalszej części dnia poznamy odczyty z Hiszpanii (9:15), Szwajcarii (9:30), Włoch (9;45), Francji (9:50) i Niemiec (9:55). Indeks PMI dla strefy euro zostanie opublikowany o 10:00. Następnie poznamy odczyty z Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (14:58). Ponadto o 16:00 zostanie opublikowany indeks ISM dla przemysłu ze Stanów Zjednoczonych. Najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie posiedzenie ECB. Decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro poznamy w czwartek o 13:45, natomiast konferencja prasowa po posiedzeniu rozpocznie się tego samego dnia o 14:30. W tym tygodniu poznamy również decyzję polskich władz monetarnych. Posiedzenie RPP, które zakończy się w środę najprawdopodobniej nie przyniesie jednak nowych informacji. Rada Polityki Pieniężnej zapewne nie zmieni swojego stanowiska i pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Spodziewamy się, że najbliższa podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce w 3 kwartale następnego roku, natomiast kolejnej należy spodziewać się w 4 kwartale 2014 roku.


Inwestorzy czekają na decyzję ECB

Spekulacje inwestorów odnośnie działań, które może podjąć ECB mogą wpłynąć na kurs euro jeszcze przed zaplanowanymi na czwartek ogłoszeniem decyzji i konferencją prasową. Nie ma miesiąca, w którym Europejski Bank Centralny częściej zmieniałby parametry swojej polityki niż grudzień. W ostatnim miesiącu roku koszt pieniądza zmieniano pięciokrotnie oraz ogłoszono uruchomienie programu LTRO. Wagę wieńczącego rok posiedzenia zwiększa fakt, że prezentowane na nim są nowe prognozy makroekonomiczne, w tym projekcje inflacji, której gwałtowne wyhamowanie zmusiło decydentów do ponownego poluzowania polityki monetarnej. Spodziewamy się, że Rada Prezesów w czwartek jasno zakomunikuje, że jest zdeterminowana by nie dopuścić do dalszego hamowania dynamiki wskaźników inflacyjnych. W rezultacie prawdopodobne jest rozpoczęcie zniżek kursu EUR/USD.

 

Autor:

Grzegorz Załęski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc