src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Złotówka mocniejsza

2014-09-04

Złotówka umocniła się na fali korekty na EUR/USD. Kurs euro to obecnie 4,1960, na USD/PLN mamy 3,1915. Warto mieć na uwadze, że wczoraj okazje kupna euro i dolarów były jeszcze lepsze, rzędu 4,1850 i 3,1830. Dziś krajowa waluta w przeważającej mierze będzie zależeć od sytuacji na EUR/USD, warto zatem obserwować kursy walut i wykresy w okolicach 14:30 (konferencja z udziałem Mario Draghiego).

 

Krótko po godzinie siódmej rano eurodolar utrzymuje się w pobliżu 1,3145 – 1,3150. Sytuacja na linii Ukraina – Donbas – Rosja wciąż nie jest klarowna, aczkolwiek, jak pamiętamy, wczoraj rano zapanował optymizm, gdy tylko pojawiły się informacje o porozumieniu pomiędzy Putinem i Poroszenką. Ostatecznie jednak nie jest to na tyle duży optymizm, by poskutkował wędrówką ku 1,32.

 

Sytuacja tak naprawdę wciąż jest napięta, zwłaszcza że dla Putina istotne jest, aby Kijów rozmawiał (przynajmniej formalnie) z władzami Noworosji (DRL i ŁRL), które oczywiście są z perspektywy władz Ukrainy niczym więcej, jak tylko przywódcami terrorystów. W gruncie rzeczy trwa więc jeszcze pat, a tymczasem o 14:30 rozpocznie się konferencja po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. 45 minut wcześniej, o 13:45, przekonamy się, czy EBC zmieni stopę procentową dla euro (na razie wynosi 0,15 proc.), ale raczej tego nie zrobi. Ogólna polityka EBC nastawiona jest jednak na kierunek gołębi, luźny, mający – w zgodzie z dominującymi teoriami ekonomicznymi – pobudzić gospodarkę Strefy Euro. Mario Draghi dawał już do zrozumienia, że rozważa nawet operację analogiczną do QE w USA.

 

Co do USA, to poznamy dziś (o 13:30) Raport Challengera (nt. planowej liczby zwolnień), a także raport ADP (o zmianie miejsc na rynku pracy, pojawi się on o 14:15), dane na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30), bilans handlu zagranicznego (także o 14:30) oraz raporty PMI (15:45) i ISM (16:00) – oba dla sektora usług. Może być to więc ciekawy dzień. Opór tuż-tuż, w strefie 1,3155 – 1,3165, kolejny lokować można przy 1,3220, następnie mamy 1,3255 oraz 1,3335, ale oczywiście dojście w takie obszary graniczyłoby obecnie z cudem.

 

 

 

Autor:

Tomasz Witczak FMC Management

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych