Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wzrost kursu EUR/USD

2014-02-11

Kurs EUR/USD kontynuuje wzrosty. W trakcie sesji azjatyckiej notowania osiągnęły maksimum na 1,3675. Złoty od początku tygodnia lekko traci na wartości. Kurs EUR/PLN zrasta do 4,1850, a USD/PLN ponownie wzrasta powyżej 3,06.

Od rana w gronie G-10 najsilniej wobec amerykańskiego dolara umacnia się dolar australijski. W nocy z tego kraju poznaliśmy indeks nastrojów w biznesie – wzrost odnotowała zarówno składowa oczekiwań jak i oceny bieżącej sytuacji. Co więcej wartość tej drugiej uplasowała się na najwyższym poziomie od pierwszej połowy 2011 roku. Kurs AUD/USD wzrasta do 0,9020. Dziś kluczowa dla notowań powinna być treść półrocznego raportu nt. polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej. Zostanie on opublikowany o 14:30, natomiast o 16:00 nowa prezes Fed Janet Yellen przedstawi go przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów – uwagę powinna przykuć sesja pytań i odpowiedzi. Oczywiście kluczowe kwestie dotyczyć powinny opinii Yellen nt ograniczania programu skupu aktywów, jak również perspektyw gospodarki oraz rynku pracy, po ostatnich stosunkowo słabych danych o zatrudnieniu i indeksach ISM. Nowa prezes Fed prawdopodobnie podtrzyma deklaracje o zmniejszaniu skupu aktywów o 10 mld USD miesięcznie oraz intencje utrzymywania niskich stóp procentowych. Zaznaczy jednak, że władze monetarne pozostaną elastyczne, a przyszłe decyzje uzależnione będą od napływających danych z gospodarki. Uważamy, że utrzymanie stanowiska Bena Bernanke o kontynuacji zmniejszania luzowania ilościowego przełoży się na wzrost rentowności amerykańskich obligacji oraz wyhamowanie ostatnich wzrostów eurodolara.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc