Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wysoki kurs dolara

2014-09-26

Na USD/PLN mamy dziś rano 3,2815 – 3,2820. To nadal bardzo wysoki kurs dolara. Złoty jest słaby w relacji do dolara, na co wpływ ma głównie sytuacja na EUR/USD. Dziś jedynym odczytem z naszego kraju będzie Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wg Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, ale raczej nie wpłynie on na wydarzenia.

 

Złoty osłabił się ostatecznie, zgodnie z generalnie przewidywanym przez nas kierunkiem, także i do euro. Mamy obecnie 4,1822. W ostatnich czasach widać było sytuacje, w których gwałtowna obniżka wartości euro do dolara sprowadzała w dół także kurs euro, ale ostatecznie, po kilkunastu, kilkudziesięciu godzinach okazywało się, że jednak zwycięża klasyczna wersja, w której niski EUR/USD to jednak osłabianie naszej waluty także i do euro.

 

Ostatecznie złoty pozostaje walorem bardziej ryzykownym, reprezentującym też stosunkowo słabą gospodarkę. Polska nie zachęca już też aż tak bardzo wysokimi stopami, jak np. dwa lata temu (gdy złoty zyskiwał spekulacyjnie na wartości przez długi czas mimo braku rewelacyjnych fundamentów, kupowano polskie obligacje etc.). Teraz na październik należy się spodziewać obniżki stóp, nawet o 50 pb.

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc