Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wszystkie oczy zwrócone na ECB

2014-06-05

Dzisiaj o godz. 13:45 poznamy decyzję ECB w sprawie stóp procentowych. Trzy kwadranse później rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego. Jest to długo wyczekiwane przez rynek wydarzenie, które może wywrzeć niebagatelny wpływ na notowania -  kursy walut, jak i indeksów giełdowych.

 

Rynkowy konsensus zakłada obniżkę stopy referencyjnej do poziomu 0,1 proc., choć nie brakuje głosów wskazujących na cięcie o 5 pb. mniejsze. Z przeciwną sytuacją mamy do czynienia w przypadku stopy depozytowej. Mediana prognoz instytucji ankietowanych przez Bloomberg wynosi -0,1 proc., jednak kilkanaście z nich zakłada cięcie o 15 pb. W trakcie majowych obrad Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego nie podjęto decyzji o zmianie poziomu stóp procentowych, jednak prezes ECB Mario Draghi na konferencji prasowej po posiedzeniu zaznaczył, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to w czerwcu możliwe jest obniżenie stóp. Naszym zdaniem ECB zdecyduje się na symetryczne obniżenie stóp procentowych, aby wesprzeć wzrost gospodarczy, który od trzech kwartałów znajduje się na podobnym poziomie.

 

Choć nie można przyjąć zerowego prawdopodobieństwa uruchomienia programu skupu aktywów, ponieważ prezes Draghi dwa tygodnie temu na jednej z konferencji dotyczących bankowości centralnej wymienił instrumenty, które mogą zostać wykorzystane to zwiększenia podaży kredytu – w tym skup aktywów, to jednak zakładamy, że ECB nie jest jeszcze na to gotowy i poprzestanie na obniżce stóp. O 13:00 opublikowana zostanie decyzja Banku Anglii dotycząca stóp procentowych. Ze względu na dużą przewidywalność (stopy pozostaną bez zmian) oraz brak konferencji prasowej nie powinna ona mieć dużego znaczenia. 

 

Autor:

Błażej Kiermasz Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc