Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umocnienie dolara

2014-04-18

Kurs USD umocnił się wobec wszystkich oprócz funta walut z grona G-10 w skróconym z powodu świąt tygodniu. W notowaniach EUR / USD dominowała jednak stosunkowo niska zmienność i kurs nie wykraczał poza przedział 1,3790 – 1,3860.

 

W ciągu tygodnia złoty stracił na wartości. Kurs EUR wzrósł maksymalnie pod 4,20, a kurs dolara pod 3,04. Kombinacja lepszych od oczekiwań danych makro z USA, optymistycznego obrazu amerykańskiej gospodarki w raporcie Rezerwy Federalnej (tzw. Beżowej Księdze) oraz "gołębich" słów Janet Yellen przełożyła się na wzrosty wszystkich głównych indeksów giełdowych na Wall Street. S&P500 oraz Dow Jones Industrial Average w skali tygodnia zyskały ok. w 2 proc.

 

Tym samym po wzrostach z ostatnich dni, amerykańskie indeksy prawie całkowicie odrobiły straty z pierwszej połowy miesiąca. W ubiegłym tygodniu w zasadzie wszystkie najważniejsze dane z amerykańskiej gospodarki zaskoczyły in plus. Lepiej od oczekiwań wypadły bowiem m. in. sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych i indeks koniunktury w rejonie Filadelfii. Co więcej czterotygodniowa średnia liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych osunęła się poziomu ostatni raz notowanego w 2007 roku. To oczywiście dobre wróżby przed zbliżającą się wielkimi korkami serią publikacji obrazujących kondycje kluczowej sfery gospodarki. Odczyty z tego tygodnia potwierdzają więc zdanie, że po rekordowo srogiej zimie amerykańska gospodarka ponownie przyspiesza. Poprawę w danych makro dobrze obrazuje indeks zaskoczenia dla danych z USA publikowany przez CitiGroup. Po osiągnięciu najniższego poziomu od połowy 2012 roku, w kwietniu, wraz z publikacjami danych za marzec, indeks zaczął wyraźnie odbijać. Uważamy, że nabierająca tempa amerykańska gospodarka utwierdzać będzie uczestników rynku w przekonaniu o nieuchronności końca QE3 i zbliżaniu się pierwszej podwyżki stóp, a co za tym idzie umacniać będzie amerykańskiego dolara.


Funt brytyjski pozostanie mocny

 

Kurs funta przebił ostatnie maksima i wzrósł do najwyższego poziomu od 2009 roku (1,6830), z kolei GBP/PLN zwyżkował do nienotowanego od ponad miesiąca poziomu 5,1. W ostatnich dniach funta umocniły stosunkowo dobre dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia w lutym spadła z 7,2 do 6,9 proc. Silniej od oczekiwań spadła również liczba wniosków o zasiłki. Co więcej po raz pierwszy od czterech lat dynamika wynagrodzeń przewyższyła inflację, co oznacza wzrost realnych wynagrodzeń. W ubiegłym tygodniu, jak i w okresie ostatnich sześciu miesięcy najsilniejszą walutą w gronie G-10 był właśnie brytyjski funt. Co więcej uważamy, że w najbliższych miesiącach za sprawą nabierającej tempa gospodarki oraz rosnącej wycenie podwyżki stóp procentowych, funt będzie jedną z najsilniejszych walut G-10.

 

Luzowanie euro coraz bliżej

 

Rośnie obóz zwolenników rozpoczęcia przez Europejski Bank Centralny skupu aktywów w przypadku nasilenia się zagrożenia deflacją. Bardzo nieoczekiwanie poparcie dla takiego kroku wyrazić miał bowiem Jens Weidmann stojący na czele Bundesbanku i reprezentujący dotychczas frakcję jastrzębi w Radzie Prezesów. Zmiana zdania przez tak wpływowego decydenta może mieć bardzo daleko idące konsekwencje i przekonać część wahających się bankierów. Słowa Weidmanna potwierdzają również wcześniejszą wypowiedź prezesa ECB, o możliwym luzowaniu w sytuacji dalszego wzrostu wartości euro. 

 


Produkcja przyspiesza w Polsce 

 

Dane o inflacji znów zaskoczyły in minus. Inflacja CPI wzrosła o 0,7 proc. r/r, a nie o 0,8 proc tak jak zakładała nasza prognoza i rynek. Niższą od oczekiwań dynamikę w marcu odnotowała również produkcja przemysłowa. Wzrosła o 5,4 proc. w ujęciu rocznym. GUS podał również, że wzrost produkcji sprzedanej nastąpił w 22 z 34 działów przemysłu. Tym samym już prawie rok dynamika produkcji odnotowuje dodatnie wartości. Co więcej sektor przemysłowy znajduje się w fazie ożywienia i uważamy, że na horyzoncie brak jest jakichkolwiek zagrożeń dla kontynuacji takiego scenariusza.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc