Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umocnienie dolara

2014-05-13

Rozczarowujący odczyt z Niemiec osłabia euro i jednocześnie wzmacnia dolar. Eurodolar blisko  1,372. Dzisiejsza sesja to dalsze spadki kursu pary EUR/USD. Obecnie wyceniana jest ona na 1,3720. Za obecny stan rzeczy i umocnienie dolara odpowiada dzisiejszy fatalny odczyt indeksu instytutu ZEW z Niemiec.  Obrazuje on nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech.

 

W maju tego roku indeks ten spadł do 33,1 pkt. z 43,2 pkt. miesiąc wcześniej. To najniższy jego odczyt od stycznia 2013 roku. Konsensus rynkowy zakładał spadek do 41 pkt. Ten zaskakująco słaby odczyt spowodował przebicie wsparcia w okolicach 1,3750, po czym kurs dotarł do poziomu 1,37. Przed większą deprecjacją wspólną walutę uchroniły słabsze odczyty z USA dotyczące sprzedaży detalicznej. Poniżej prognoz wypadły odczyty zarówno sprzedaży detalicznej, jak i sprzedaży z wyłączeniem samochodów. Dane te pozwoliły na  odbicie od poziomu 1,37 i lekki wzrost kursu.

 

W kontekście wartości tej pary jutro kolejne ważne dane, tym razem dotyczące inflacji z najważniejszych europejskich gospodarek oraz z USA. Ponadto ze Strefy Euro ukażą się dane dotyczące produkcji przemysłowej.

 

Dolar drożeje

 

Dzisiejsza sesja na rynku złotego to nieznaczna zmiana wartości pary EUR/PLN, obecnie wyceniana jest ona na 4,1827 PLN. Z kolei złotówka wyraźnie straciła do dolara, który kosztuje 3,0485 PLN. Warto dodać, że na parze USD/PLN został naruszony istotny opór co może zwiastować dalszy wzrost kursu.  

Jutro poznamy kilka istotnych figur z naszego kraju.  Będą to: wskaźnik przyszłej inflacji według BIEC, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz podaż pieniądza M3.

 

 

 

 

Autor:

Michał Palenciuk,
FMCM

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc