Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Szczyt eurodolara za nami

2014-03-24

Na przestrzeni tygodnia euro straciło do dolara blisko 1 proc., a rozwój wypadków utwierdza nas w przekonaniu, że trwałe wyjście ponad 1,40 jest mało prawdopodobne. Spodziewamy się, że przed posiedzeniem ECB euro znów może naleźć się pod presją i w kolejnych dniach zniżkować w kierunku dołków z końca lutego (1,3650).

 

Kolejne dni udzielać będą stopniowo odpowiedzi, czy ECB pod presją kurczących się pod wpływem spłat LTRO nadwyżek płynności w systemie bankowym ugnie się i załagodzi stanowisko. Tendencja ta w krótkim terminie podwyższać będzie rynkowe stopy procentowe i stabilizować euro, ale z drugiej strony nasilać będzie presję na władze monetarne. Oczywiście najistotniejsze w tym kontekście będą wstępne dane inflacyjne z Niemiec, ale zwrócić należy uwagę także na dzisiejsze publikacje indeksów PMI, które wraz z jutrzejszym odczytem Ifo wyznaczą sentyment względem euro na kolejne dni. Rynkowy konsensus zakłada, że powinny one wykazać stabilizację nastrojów w przemyśle mimo nasilenia się napięć o charakterze geopolitycznym.

 

Uważamy, że największe pole do rozczarowania istnieje w przypadku Francji. Niska konkurencyjność i strukturalne problemy zagrażają rozejściem się dróg drugiej największej gospodarki Eurolandu i przyśpieszającej gospodarki Niemiec. Wprawdzie głęboki i silnie destabilizujący rynki finansowe kryzys Francji nie grozi, ale bardzo prawdopodobne jest jej wejście w długi okres mizernego wzrostu gospodarczego.

 

Autor:

Bartosz Sawicki

DM TMS Brokers

Kierownik Departamentu Analiz

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc