Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Pogłębienie dezinflacji zagraża euro

2014-03-28

Od początku tygodnia waluty, które w gronie G-10 cieszą się renomą najbardziej ryzykownych, czyli dolary nowozelandzki, australijski i kanadyjski umocniły się do dolara amerykańskiego o około 2 proc. W tym samym czasie euro osłabiło się o niespełna 0,5 proc., a kurs eurodolara osunął się pod 1,3750. Jednocześnie zakończenie tygodnia (i miesiąca) w tych okolicach będzie potwierdzeniem naszego spadkowego scenariusza na kolejne miesiące. Kurs dolara pozostaje stabilny, a kurs euro obniżył się pod 4,17.

 

Dane dotyczące podaży pieniądza i dynamiki kredytu wprawdzie nie uderzyły wyraźnie w siłę wspólnej waluty, lecz z pewnością nie pomogły w zbudowaniu pozytywnego sentymentu przed posiedzeniem ECB. Prawdziwym ciosem mogą okazać się publikowane w poniedziałek wstępne szacunki inflacji konsumenckiej w Eurolandzie za marzec.

 

Oczekiwane jest pogłębienie spadku jej dynamiki do nowych cyklicznych minimów (0,6 proc. r/r), ale bardzo prawdopodobny jest jeszcze niższy odczyt. Wskazówkami będą dzisiejsze publikacje dla Hiszpanii, ale zwłaszcza Niemiec (14:00, wcześniej stopniowo napływać będą dane z poszczególnych landów), które postawią euro pod wzmożoną presją już dziś. Najdynamiczniejsza, gdyż aż 12,5 –proc. aprecjacja kursu efektywnego euro miała miejsce od lipca 2012 roku do stycznia roku ubiegłego. Nasze estymacje efektu pass- through sugerują, że dezinflacyjny wpływ tamtej fali umocnienia kursu euro swoje apogeum osiąga właśnie teraz.

 

Autor:

Bartosz Sawicki

DM TMS Brokers

Kierownik Departamentu Analiz

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc