Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Osłabienie walut antypodów

2013-08-20

Od początku tygodnia eurodolar porusza się w przedziale 1,3310 – 1,3380. Dziś również nie oczekujemy zauważalnego wzrostu zmienności, gdyż na rynkach bazowych nie ma zaplanowanych żadnych ważnych wydarzeń ani odczytów danych makro. Niskiej zmienności sprzyja również, wyczekiwanie na jutrzejszą publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

 

Słabnie kurs EUR/PLN i USD/PLN

Złoty ponownie osłabia się. W trakcie sesji azjatyckiej kurs EUR/PLN osiągnął maksimum na 4,2535, a USD/PLN na 3,1885. Dziś poznamy kolejne dane z rodzimej gospodarki. O 14:00 GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej za lipiec. Poznaliśmy już natomiast protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii. RBA podkreślił konieczność uwzględniania wartości waluty w decyzjach władz monetarnych, zauważając również, że mimo dalszego osłabienia dolara australijskiego od czasu poprzedniego posiedzenia, na tle historycznym jego kurs wciąż znajduje się relatywnie wysoko. Słowa te utwierdzają nas w przekonaniu, że australijska waluta pozostanie pod presją. W kolejnych dniach kurs AUD/USD powinien przebić sierpniowe minimum na 0,8850. Swoją walutę osłabiać usiłują również władze monetarne Nowej Zelandii. W swoim wystąpieniu publicznym gubernator RBNZ, odnosząc się do dolara nowozelandzkiego powrócił do zdania, że jest on przewartościowany. Od rana w gronie G-10 wobec amerykańskiej waluty najsilniej tracą dolary australijski i nowozelandzki.


Produkcja przyspiesza w Polsce

Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej za lipiec kształtuje się na poziomie 6 proc. w ujęciu rocznym (konsensus: 5,1 proc.). Uważamy, że na przyspieszenie w przemyśle największy wpływ miała korzystna liczba dni roboczych (o jeden dzień więcej niż przed rokiem) oraz coraz mniejszy wpływ efektu wysokiej bazy związanego z inwestycjami na organizację mistrzostw Europy w piłce nożnej. Dzisiejsze dane powinny potwierdzić nasze zdanie, że dołek spowolnienia w gospodarce mamy już za sobą. Wraz z poprawiającą się koniunkturą w strefie euro poprawiać się będzie sytuacja w polskim przemyśle. Uważamy jednak, że dane nie będą miały zauważalnego wpływu na przebieg notowań par złotowych, które pozostają pod wpływem nastrojów na rynkach światowych.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc