Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Okazja do kupna euro

2014-09-04

Zgodnie z tym, co sugerowaliśmy już od poniedziałku, centralnym punktem dzisiejszego dnia, a nawet całego tygodnia (tak przynajmniej można podejrzewać), była konferencja po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Już przed 14:30 sytuacja była dość napięta i zaczynały się spore wahania. Wkrótce potem widać było zejścia nie tylko do 1,31, ale i do 1,30. Co prawda po 15:00 sytuacja klaruje się nieco wyżej, przy 1,3020 – 25, ale i tak widać, że znów poszliśmy w stronę dolara. Pogląd ten (jako długoterminowy ogląd sytuacja) będzie aktualny nawet, jeśli do jutra nastąpi jakaś większa korekta wzrostowa, przy czym za opór można uznać okolice 1,3110 – 1,3115.

 

Otóż okazało się, że EBC zdecydował się podjąć skup tzw. ABS, tj. papierów wartościowych zabezpieczonych obligacjami. Poza tym obniżono prognozy wzrostu gospodarczego w Strefie Euro – np. na ten rok z 1 proc. do 0,9 proc.

 

Te informacje musiały ostatecznie podziałać tak, jak podziałamy – i znów poszliśmy kawałek na południe. Niemały kawałek – tym razem.

 

Okazje do kupna euro

O dziwo, na EUR/PLN były chwilami – w czasie konferencji – naprawdę niezłe okazje do kupna euro. W takich sytuacjach zawsze tworzy się chaos, można też powiedzieć, że euro traciło tak gwałtownie do dolara – że zaczęło tracić nawet i do PLN. Testowano wsparcie niewiele wyższe niż 4,1710, ale sytuacja szybko ustabilizowała się zgodnie z klasyczną interpretacją ruchów EUR/USD. Innymi słowy, złoty stracił, dochodząc do 4,1916 po godzinie trzeciej po południu. W tym wypadku to jednak wciąż relatywnie silne poziomy, gorzej z EUR/USD, gdzie sięgamy teraz nowych maksimów powyżej 3,2215. Za wsparcia (bo zapewne nadejdzie lekka korekta dziś wieczorem lub jutro) można uznać 3,2140 i 3,2075, niżej być może 3,1915.

 

 

 

 

Autor:

Tomasz Witczak FMC Management

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc