Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Odwrót od obligacji krajów PIIGS

2014-05-20

EUR/USD po wcześniejszych silnych spadkach, od połowy ubiegłego tygodnia porusza się w trendzie bocznym. Wczorajsza zmienność wyniosła 35 pipsów. Złoty pozostaje stabilny. Kurs EUR wynosi około 4,19, a kurs USD 3,06.

 

Na rynku widoczny jest wyraźny odwrót od obligacji krajów PIIGS. Bardzo silny wzrost ich wartości w tym roku wydaje się wyhamowywać w tym miesiącu. Od ubiegłej środy rentowności włoskich obligacji 10-letnich poszybowały w górę o niemal 25 pb Hiszpańskie 10-latki poszły w górę o prawie 15 pb Portugalskie osiągnęły dołek nico wcześniej bo 8 maja, a obecnie znajdują się ponad 40 pb powyżej niego. Greckie 10-latki są już 80 pb powyżej tegorocznego dołka. Najmniejszy wzrost odnotowały irlandzkie 10-latki, które poszły górę o niecałe 10 pb
Najważniejszym wydarzeniem w dzisiejszym kalendarzy makro jest publikacja dotycząca inflacji w Wielkiej Brytanii. Będą to dane za kwiecień. Konsensus zakłada odczyt CPI na poziomie 1,7 proc. r/r oraz 03 proc. m/m. O godz. 10:00 poznamy PKB Norwegii w I kwartale 2014. Oczekiwania wynoszą 1,0 proc. w ujęciu kwartalnym.

 

Dolar australijski stracił w nocy wobec wszystkich walut z grupy G10. W większość przypadków było to około 0,5 proc. Ta deprecjacja wywołana została opublikowanymi zapiskami z posiedzenia RBA, choć były one utrzymane w podobnym do oświadczenia z 9 maja tonie. Wpływ na spadek wartości AUD miało też wystąpienie Guya Debelle, który starał się osłabiać dolara australijskiego poprzez słowną interwencję.


Polska: produkcja utrzyma się na ścieżce wzrostu

 

Wzrost produkcji będzie utrzymywał się na podobnym poziomie – szacujemy, że w kwietniu wzrosła ona o 5,1 proc. r/r. Badania ankietowe GUS wskazują na mocny wzrost subindeksu bieżącej produkcji, jednak warto zwrócić uwagę, że w kwietniu występuje dość istotny efekt sezonowy w tych badaniach. Prognoza zakładająca niewielkie wyhamowanie wzrostu produkcji jest wspierana przez niższą wartość indeksu PMI, który w kwietniu spadł o 1,9 pkt.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc