Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Odwilż umacnia polską walutę

2014-02-04

Wtorkowy poranek przynosi odwilż na rynku walut wschodzących, w tym złotego. Polska waluta umacnia się, a rentowności polskich obligacji spadają. Jednocześnie straty zmniejsza GPW. Końca kłopotów nie należy jednak jeszcze obwieszczać.

 

Po fatalnej sesji w Azji, podczas której japoński indeks Nikkei225 stracił ponad 4%, sesja w Europie przynosi uspokojenie. Część rynków akcji jest nawet na delikatnych plusach, rosną nieco kontrakty na amerykańskie indeksy. To sprzyja walutom z rynków wschodzących. Turecka lira odrobiła nieco strat, ale na poziomie 2,26 za dolara nadal pozostaje słaba i powrót do deprecjacji wydaje się sprawą otwartą. Tym niemniej dziś złoty mocno zyskuje: kurs USDPLN cofnął się już do poziomu 3,1180, pomimo braku większego ruchu na EURUSD.

 

Na rynku globalnym tematem numer jeden jest decyzja RBA. Co prawda centralny bank Australii nie zmienił stóp procentowych, ale zasygnalizował, iż poziom stóp jest odpowiedni, a zatem uciął spekulacje odnośnie obniżki. To przełożyło się na silne umocnienie dolara australijskiego wobec innych walut. Warto odnotować też dane z Wielkiej Brytanii. PMI dla sektora budowlanego jest zdecydowanie najwyżej od czasu kryzysu, podkreślając benefity z gospodarki, płynące z niskich stóp procentowych. E efekcie funt odrabia nieco strat. Przed dalszą przeceną broni się euro, po części za sprawą danych z Włoch. Inflacja wyniosła tam +0,7%, nieco więcej niż oczekiwano, a to ma istotne znaczenie przed decyzją EBC w czwartek.

 

Dzisiejszy kalendarz jest dość spokojny. W USA poznamy finalne dane o zamówieniach (16:00), zaś później czeka nas wystąpienie szefa Fed z Chicago (18:30). Do czwartkowego EBC kluczowe będzie jednak chyba to, co dzieje się na rynkach wschodzących. Wczorajsze dane pokazujące rekordowo wysoki deficyt handlowy w Brazylii sugerują, że uspokojenie może być chwilowe. O 11:30 za dolara płacono 3,1180 złotego, za euro 4,2150, za franka 3,45 złotego, zaś za funta 5,0980 złotego.   

 

 

Autor:

dr Przemysław Kwiecień CFA

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Główny Ekonomista

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc