Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Niewielkie osłabienie dolara

2014-08-22

Dolar amerykański osłabia się dziś w stosunku do pozostałych walut z grona G10. Nie są to jednak zbyt duże zmiany. Najsilniej zyskują waluty Antypodów. Kurs EUR / USD zbliża się do poziomu 1,33.

 

Wszystkie oczy na Jackson Hole

W Górach Skalistych trwa coroczne sympozjum bankierów centralnych z całego świata, finansowane przez Fed z Kansas. Odbywa się ono od 1978 roku, a w Jackson Hole nieprzerwanie od 1982 roku. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie rynek pracy. Wydaje się więc, że więcej mówiło się będzie o makroekonomicznych fundamentach gospodarek, niż o samej polityce monetarnej. Nie można jednak wykluczyć, że w swoim wystąpieniu Janet Yellen odniesie się do stóp procentowych. Rynek pozycjonuje się na dość mocno gołębią prezes Fed, więc o jastrzębie zaskoczenie może być nietrudno. Wystąpienie Janet Yellen rozpocznie się o godz. 16:00. Cztery i pół godziny później przemawiać będzie prezes ECB Mario Draghi, który nie powinien jednak niczym szczególnym zaskoczyć rynków. Co ciekawe w przyszłym roku dwóch najbardziej jastrzębich członków FOMC (Komitetu Otwartego Rynku - odpowiednika polskiej RPP), czyli Charles Plosser i Stanley Fischer, traci prawo głosu na posiedzeniach. Może to nieco oddalić perspektywę podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.


Ostatnie wskazówki przed PKB

Jedynymi ważnymi publikacjami makroekonomicznymi będą dziś dane z Kanady. O godz. 14:30 poznamy lipcową inflację oraz sprzedaż detaliczną za czerwiec. Będą to ostatnie wskazówki przed przyszłotygodniową publikacją czerwcowego tempa wzrostu gospodarki Kraju Klonowego Liścia. Konsensus zakłada niewielki spadek tempa wzrostu cen (z 2,4 proc. r/r do 2,2 proc. r/r), jednak ma się ono utrzymać powyżej celu BoC, który wynosi 2 proc. Warto wspomnieć, że w poprzednim miesiącu znalazła się ona na najwyższym poziomie od ponad dwóch lat. Co ciekawe oczekiwany jest jednoczesny wzrost inflacji bazowej o 0,1 pkt. proc. Jeżeli tempo wzrostu cen będzie wyższe od konsensus oraz sprzedaż detaliczna nie zawiedzie oczekiwań inwestorów to dane te mogą umocnić dziś dolara kanadyjskiego. Należy jednak pamiętać, że głównym wydarzeniem będzie dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen w Jackosn Hole.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc