Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Korekcyjne umocnienie euro

2014-05-16

W końcu doszło do wzrostowej korekty na EUR/USD. Notowania powróciły powyżej 1,37. Oczywiście tendencja cały czas pozostaje spadkowa, co więcej uważamy, że do czerwcowego posiedzenia ECB zostanie ona zachowana.

 

Złoty dziś od rana ponownie traci na wartości. Kurs EUR wzrasta do 4,1950, a kurs dolara do 3,0570. Dziś poznamy dane z rynku nieruchomości USA (14:30) oraz indeks nastrojów gospodarstw domowych Uniwersytetu Michigan (15:55). Wpływ na notowania może mieć również wystąpienie publiczne członka zarządu ECB Benoit Coeure, który przemawiał będzie w Warszawie na konferencji poświęconej finansom gospodarek przechodzących transformację. Wczoraj Główny Urząd Statystyczny podał, że polski PKB w pierwszym kwartale bieżącego roku urósł o 3,3 proc. w ujęciu rocznym – to najszybsze tempo wzrostu od dwóch lat oraz zauważalnie wyższe od konsensusu rynkowego i naszej prognozy (3,1 proc.).

 

Tym samym dane potwierdziły prognozowane przez nas od kilku kwartałów ożywienie. Uważamy ponadto, że w kolejnych kwartałach gospodarka utrzyma tempo wzrostu, jednak na podstawie ostatniego odczytu CPI można przypuszczać, że ożywienie będzie postępować przy braku jakiejkolwiek presji inflacyjnej. Co więcej w najbliższych miesiącach dezinflacja może się nawet pogłębić. Szczególnie niskiego odczytu spodziewamy się w lipcu, na co kluczowy wpływ powinien mieć efekt wysokiej bazy z zeszłego roku, związany ze wzrostem opłat za wywóz śmieci. Zbliżające się do zera tempo wzrostu cen może natomiast skłonić Radę Polityki Pieniężnej do zmiany stanowiska, a nawet dostosowawczej obniżki stóp procentowych. Zwłaszcza w sytuacji gdyby na taki krok zdecydował się Europejski Bank Centralny.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc