Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Kluczowe wydarzenia dla eurodolara

2013-09-05

Po korekcie z wczorajszego popołudnia, dziś od rana dolar amerykański ponownie zyskuje wobec wspólnej waluty. Kurs EUR/USD zniżkuje do 1,3165. Na wartości wobec euro, jak i dolara traci polska waluta. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,2760, a USD/PLN do 3,2470. Dziś kluczowe znacznie dla rynków będzie miała decyzja Rady Prezesów ECB ws. stóp procentowych (13:00) oraz późniejsza konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego (14:30).

 

Seria danych z amerykańskiego rynku pracy

Ponadto uwagę powinny skupić dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle (12:00) oraz przede wszystkim, na dzień przed odczytem zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, seria danych z amerykańskiego rynku pracy – raport ADP (14:15), wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14:30) oraz indeks ISM dla usług (16:00) i jego składowa odpowiadająca zatrudnieniu. Na notowania GBP/USD z kolei decydujący wpływ powinna mieć decyzja Banku Anglii ws. stóp procentowych (13:00) oraz wskazania Marka Carneya odnośnie uwarunkowań przyszłych decyzji władz monetarnych. Z kolei decyzję o koszcie pieniądza podjął już Bank Japonii. Stopy nie zostały zmienione (główna stopa: 0,0 – 0,1 proc.) oraz podtrzymane zostało tempo wzrostu bazy monetarnej o 60 – 70 mld JPY rocznie. Jen lekko stracił na wartości. Kurs USD/JPY osiągnął maksimum tuż pod poziomem 100.


Słowa Draghiego w centrum uwagi w strefie Euro

Uważamy, że Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego nie zmieni stóp procentowych, ani nie wprowadzi, żadnych innych (poza interwencją werbalną) narzędzi polityki pieniężnej. Sądzimy, że obecnie jest mniej argumentów do obniżki stóp niż jeszcze miesiąc temu. Podczas konferencji prasowej Mario Draghi powinien natomiast powtórzyć zobowiązanie do utrzymywania kosztu pieniądza na obecnym lub niższym poziomie przez "długi okres czasu". Rezultat posiedzenia naszym zdaniem będzie więc miał wydźwięk lekko osłabiający wspólną walutę. Więcej na temat dzisiejszej decyzji ECB w poniedziałkowym raporcie Opinie TMS – ECB: Mniej powodów do cięcia stóp.


Ostatnie wskazania przed NFP w USA

Dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych stanowić będą ostatnią wskazówkę przed jutrzejszym raportem z rynku pracy. Pozytywne zaskoczenia, zwiększające optymizm przed odczytem NFP oraz prawdopodobieństwo rozpoczęcia wygaszania QE3 na wrześniowym posiedzeniu powinny przełożyć się na ponowną wyprzedaż amerykańskiego długu oraz walut rynków wschodzących. Dobre dane powinny również wpłynąć na umocnienie amerykańskiej waluty. Dodatkowo zakładając podtrzymanie gołębiego stanowiska przez ECB, oczekujemy pogłębienia spadków kursu EUR/USD.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc