Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Kluczowe dane z rynku pracy

2013-09-06

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami gołębie słowa prezesa ECB Mario Draghiego oraz późniejsze lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki sprowadziły kurs EUR/USD w pobliże poziomu 1,31. Nad ranem natomiast notowania lekko odbijają w okolice 1,3130. Sprawdził się również scenariusz deprecjacji polskiej waluty, na co oprócz wspomnianych wydarzeń duży wpływ ma ogłoszona w środę reforma emerytalna. Kurs EUR/PLN wzrósł pod 4,31, a USD/PLN do 3,2850 – złoty nie był tak słaby od połowy lipca.

 

Raport z rynku pracy

Dziś bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja raportu za amerykańskiego rynku pracy (14:30). Zgodnie ze scenariuszem, który nakreśliliśmy w Opinii TMS – ECB: Mniej powodów do cięcia stóp, w trakcie konferencji prasowej Mario Draghi zwrócił uwagę na utrzymującą się słabość ożywienia w strefie euro oraz powtórzył zobowiązanie do utrzymywania stóp procentowych na obecnym lub niższym poziomie przez długi okres czasu. Podniesiono również prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro na 2013 rok z -0,6 do -0,4 proc., natomiast obniżono na 2014 rok z 1,1 do 1,0 proc. W średnim terminie pozostajemy negatywnie nastawieni do wspólnej waluty. Uważamy, że połączenie gołębiego stanowiska ECB z nadchodzącym rozpoczęciem wychodzenia z QE3 przekładać się będzie na spadek dyferencjału stóp procentowych między Eurolandem a USA, co z kolei oddziaływać powinno się na wzrost siły dolara wobec euro.


Ważne dane USA dla przyszłości QE3

Najważniejsze dane z amerykańskiego rynku pracy za sierpień wypadły całkiem nieźle. Składowa ISM dla usług wzrosła do najwyższego poziomu od pół roku (57 pkt.) - usługi odpowiadają za ponad 80 proc. zatrudnienia w USA., a 4- tygodniowa średnia dla nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od 2007 roku (328,5 tys.). Jedynie raport ADP nieco rozczarował wskazując na przyrost o 176 tys. nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, przy oczekiwaniach 183 tys. W przeszłości często jednak dane ADP stanowiły słaby predykator odnośnie zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Jeżeli dzisiejsze dane pozytywnie zaskoczą spodziewamy się dalszego umocnienia amerykańskiego dolara i pogłębienia spadków kursu EUR/USD. Konsensus zakłada wzrost zatrudnienia poza rolnictwem o 180 tys. oraz pozostanie stopy bezrobocia na poziomie 7,4 proc.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc