Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Indeksy na historycznych maksimach

2014-05-28

Na rynkach finansowych dominuje umiarkowanie pozytywny sentyment. Dobrze widać to na światowych giełdach. Główne indeksy kolejną sesję zakończyły nad kreską. Co więcej m. in. S&P 500 oraz DAX notowania zamknęły na najwyższym poziomie w historii (odpowiednio 1911 i 9940 pkt).

 

Giełdom po dwóch stronach Atlantyku "paliwa" dodają stosunkowo dobre dane makro z USA (wczoraj pozytywnie zaskoczyły zamówienia na środki trwałe) oraz perspektywa poluzowania polityki pieniężnej przez ECB. Odnośnie tej drugiej kwestii pewnych wskazówek mogą udzielić dzisiejsze dane z Eurolandu – podaż pieniądza M3 oraz dynamika kredytu za kwiecień (10:00). Dynamika podaży pieniądza od końca 2012 roku wyraźnie maleje, a w marcu plasując się na poziomie 1,1 proc. wypadła zaledwie 0,1 pkt. proc. powyżej trzyletniego minimum. Co więcej od prawie dwóch lat utrzymuje się ujemna dynamika kredytu dla przedsiębiorstw niefinansowych, a dla gospodarstw domowych oscyluje wokół zera. Oprócz pobudzenia inflacji, wzmocnienie mechanizmów transmisji pieniądza do realnej gospodarki, a co za tym idzie pobudzenie aktywności małych i średnich przedsiębiorstw, wydaje się jednym z priorytetów ECB. Dlatego też w przyszłym tygodniu na posiedzeniu ECB może zdecydować się na wprowadzenie narzędzi nakierowanych właśnie na tę kwestię. Oprócz danych makro, dziś również uwagę powinno przykuć wystąpienie vice prezesa ECB Vitora Constancio (15:00).

 

Zmienność na rynku walutowym pozostaje jednak ograniczona. Kurs EUR / USD od początku tygodnia stabilizuje się przy 1,3650. Złoty lekko traci na wartości, kurs EUR / PLN obecnie wzrasta do 4,1650, a USD do 3,0550. Uważamy, że utrzymująca się perspektywa złagodzenia polityki pieniężnej przez ECB utrzymuje presję na osłabienie wspólnej waluty. Dlatego też korekcyjne wzrosty kursu EUR/USD postrzegamy jako dobre okazje do zajmowania krótkich pozycji. Uważamy również, że w najbliższych tygodniach wraz ze spadkami eurodolara, rósł będzie kurs USD/PLN. Z kolei kurs EUR powinien pozostać stabilny w okolicach obecnych poziomów. Czynnikiem ryzyka pozostaje jednak nierozwiązana sytuacja na Ukrainie. Zaognienie konfliktu prawdopodobnie skutkowałoby odpływem zagranicznego kapitału z naszego regionu, a co za tym idzie osłabieniem złotego.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc