Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Hamowanie cen przesądzone

2014-03-31

Dane wskazujące na deflację w Hiszpanii postawiły euro pod presją. Choć publikacje obrazujące tendencje cenowe w niemieckiej gospodarce przełożyły się na pokrywanie krótkich pozycji i w rezultacie pozwoliły kursowi EUR/USD oddalić się od wsparcia 1,3710, to bardzo prawdopodobny spadek inflacji dla całego Eurolandu do nowych cyklicznych minimów na kilka dni przed posiedzeniem ECB ponownie skutkować będzie zniżkami eurodolara.

 

Bardzo prawdopodobny jest bowiem spadek dynamiki HICP do zaledwie 0,5 proc. r/r , który przy silniejszym euro i postępującym zacieśnieniu warunków monetarnych postawi ECB pod ścianą i zagwarantuje zmianę retoryki władz monetarnych. Należy także pamiętać, że tym razem przepływy typowe dla końca miesiąca, które związane są z powrotem instytucjonalnych uczestników rynku obligacji i akcji do benchmarkowych alokacji wspierać będą dolara. W godzinach popołudniowych Janet Yellen stanie przed szansą zdystansowania się od zbyt daleko idącej deklaracji o możliwości podwyżki stóp pół roku po zakończeniu QE. Poznamy również regionalne wskaźniki obrazujące koniunkturę (Chicago PMI i Dallas Fed), które będą ostatnimi wskazówkami przed publikacją ISM dla przemysłu. Znane są już wartości indeksów: Philly Fed, Kansas Fed, NY Empire State i Richmond Fed. W tym gronie jedynie ten ostatni minimalnie się osunął, pozostałe mocno odbiły. Kurs euro zniżkował w ubiegłym tygodniu pod 4,17. Tym samym złoty, zgodnie z naszym krótkoterminowym modelem równowagi, zniwelował niedowartościowanie wynikające ze wzrostu napięć geopolitycznych.

 

Autor:

Bartosz Sawicki

DM TMS Brokers

Kierownik Departamentu Analiz

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc