Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Europejskie giełdy zyskują po wyborach

2014-05-26

Kurs EUR/USD znajduje się na poziomie około 1,3625, który jest bardzo zbliżony do piątkowego zamknięcia. Pary złotowe pozostają stabilne. Kurs USD oscyluję wokół poziomu 3,05, a kurs euro 4,1550.

Najsilniejsze wzrosty w Europie zaobserwować można na mediolańskim indeksie FTSE MIB, który zyskuje dziś ponad 2 proc. W piątek S&P i DAX osiągnęły swoje historyczne szczyty w cenach zamknięcia. Niemiecki indeks kontynuuje od rana ruch wzrostowy, na fali dobrych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. Co prawda w ich wyniku na znaczeniu zyskały partie eurosceptyczne, jednak władza została utrzymana w ręku eurooptymistów. Wydaje się, że przez klika dni mogą jeszcze pobrzmiewać echa tych wyborów, jednak nie będzie to trwało zbyt długo, ze względu na zbliżające się posiedzenie EBC, które z pewnością przykuje uwagę rynków.
Dziś zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii rynki będą zamknięte ze względu na dni wolne od pracy w tamtych krajach. W związku z bardzo ubogim kalendarzem makroekonomiczny, wydarzeniem które może przykuć uwagę inwestorów będzie zaplanowane na 10:00 wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego.


Polska: Kontynuacja poprawy na rynku pracy

 

Ostatnie dane za ten miesiąc będą odzwierciedlać postępującą poprawę. Szacujemy, że stopa bezrobocia spadnie do 13,1 proc., a po odsezonowaniu osiągnie najniższy od dwóch lat poziom 12,5 proc. Do spadku stopy przyczynia się wzmożona aktywizacja osób bezrobotnych oraz poprawa w strefie realnej (wzrost zamówień). Planowane zmiany działalności urzędów pracy spowodują znacznie mocniejszy spadek bezrobocia rejestrowanego, które przybliży się do tego z BAEL. Naszym zdaniem sprzedaż detaliczna wzrośnie o 9,0 proc. r/r, czyli najmocniej od marca 2012 r. jednak podobnie jak w tamtym przypadku wpływ na wzrost mają święta, które jednorazowo zwiększają dynamikę r/r., co oznacza, że w przyszłym miesiącu tempo sprzedaży będzie niższe.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc