Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Euro pozostanie pod presją

2014-05-12

Silne spadki sprzed weekendu doprowadziły kurs EUR/USD do najniższego poziomu od miesiąca - 1,3745. Przed rozpoczęciem sesji europejskiej notowania stabilizują się tuż powyżej tego poziomu. Przy poziomach z piątkowego popołudnia pozostają również notowania par złotowych. Kurs EUR znajduje się na 4,18, a kurs USD na 3,0350.

Dziś kalendarz danych makro dla rynków bazowych jest w zasadzie pusty. Uwagę natomiast powinny przykuć wystąpienia publiczne członków władz monetarnych. Z Eurolandu przemawiać będą m. in. Vitor Constancio i Ewald Nowotny (09:00). Będą oni mieli szansę odnieść się do ubiegłotygodniowej zapowiedzi Mario Draghiego poluzowania polityki pieniężnej na czerwcowym posiedzeniu. Władze monetarne Eurolandu dłużej nie były w stanie tolerować niskiej inflacji i silnego euro. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w ubiegłym tygodniu nie zdecydowały się jednak na kolejne załagodzenie polityki. Jednocześnie zapowiedziały nieuchronność takiego kroku na czerwcowym posiedzeniu, jeśli tylko zrewidowane projekcje makroekonomiczne nie wykażą realności powrotu inflacji w horyzoncie prognozy. Biorąc pod uwagę obecne tendencje cenowe i siłę oddziaływania kształtujących je wskaźników (przede wszystkim skalę umocnienia euro od 2012 roku i fatalną kondycję rynku pracy) oraz to, że swoje oczekiwania odnośnie do ścieżki inflacyjnej obniżyła w ostatnich dniach Komisja Europejska, taki scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny.


ECB naszym zdaniem w pierwszej kolejności sięgnie po obniżki stóp. Będą one co prawda symboliczne, ale jednocześnie symetryczne, co sprawi, że stopa depozytowa zostanie zredukowana poniżej zera. Konsekwencje zastosowania tego narzędzia dla rynku pieniężnego są oczywiste i zarazem jednoznacznie negatywne dla wspólnej waluty. W rezultacie trudno oczekiwać, że euro w najbliższych tygodniach będzie w stanie powrócić do aprecjacji. Do krótkoterminowego odbicia przyczynić się mogą co prawda czwartkowe dane: wstępny odczyt dynamiki PKB w I kwartale oraz ostateczna wartość wskaźników inflacyjnych za kwiecień. W obu przypadkach zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest to, że publikacje przybiorą wartości wyższe niż zakłada rynkowy konsensus. Uważamy jednak, że Mario Draghi na konferencji prasowej wieńczącej majowe posiedzenie ECB zakończył okres siły euro.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc