Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

ECB gołębi, ale bez zmian w polityce

2014-09-04

Na rynku walut G10 widać ogólnie panujący spokój w oczekiwaniu na informację z ECB. Minimalna zmienność kurs walut utrzymuje się na EUR/USD, EUR/GBP, czy USD/JPY. Na krajowym rynku topnieją zyski złotego wywołane wczoraj pozytywnymi doniesieniami z Ukrainy i brakiem obniżki stóp ze strony RPP. EUR/PLN wraca ponad 4,20, USD/PLN testuje 3,20.

 

Sądzimy, że prezes ECB na dzisiejszej konferencji prasowej będzie chciał zabrzmieć jak najbardziej gołębio, jednak w naszej opinii Rada Zarządzająca z dalszym luzowaniem będzie wolała poczekać na więcej danych z gospodarki, a także efekty wcześniej ogłoszonych programów (TLTRO). Mimo to należy pamiętać, że wystąpienie Mario Draghiego na sympozjum w Jackson Hole pod koniec sierpnia, gdzie prezes ECB zwrócił uwagę na obniżające się oczekiwania inflacyjne, podsyciło oczekiwania, że nadchodzące posiedzenie banku przyniesie zmiany w polityce monetarnej strefy euro. Biorąc pod uwagę, że na rynku finansowym zdania odnośnie wrześniowej decyzji ECB są podzielone, zakładany przez nas scenariusz braku zmian w polityce pieniężnej może przynieść krótkoterminowe odreagowanie ostatniego osłabienia EUR. Jednakże należy pamiętać, że Rada Prezesów utrzymuje gołębie nastawienie i pozostaje w gotowości do dalszego luzowania polityki tak długo, jak będzie istnieć ryzyko dalszego pogorszenia oczekiwań inflacyjnych. Z tego punktu widzenia trwałość odbicia EUR w dłuższym horyzoncie jest wątpliwa.


Raport ADP zejdzie na drugi plan

Całe zamieszanie wokół decyzji EBC powoduje, że w ostatnich dniach spadki na EUR/USD wyhamowały. Ponadto sprzeczne doniesienia z Ukrainy o rozejmie (który później przerodził się w zawieszenie broni) osłabiają pewność siebie inwestorów zajmujących krótkie pozycje w euro i zwiększają prawdopodobieństwo tzw. "short squeeze", który może wynieść EUR/USD w okolice 1,3250. O tym, jak istotne dla inwestorów są słowa Mario Draghiego, świadczy spokojne przyjęcie dziś rano lepszych od oczekiwań danych o zamówieniach przemysłowych z Niemiec (4,6 proc. m/m, prog. 1,5 proc.). W tym kontekście można mieć wątpliwości, czy rynek EUR/USD zareaguje na raport ADP z rynku pracy USA. Prognoza na poziomie 220 tys. jest bliska średniej za ten rok, pokazując silny optymizm rynku w stosunku do danych, ale z drugiej strony poszerza to pole do rozczarowania w przypadku przestrzelenia konsensusu. Mimo to dziś pierwsze skrzypce gra ECB, a analizą rynku pracy USA inwestorzy zajmą się dopiero jutro przy publikacji NFP.


Sprzeczne informacje od RPP

Środowa konferencja prasowa po posiedzeniu RPP obfitowała w wiele sprzecznych informacji. Na początku usłyszeliśmy, że obniżki stóp w kolejnych miesiącach są bardzo prawdopodobne, a Rada nie wyklucza więcej niż jednego ruchu, natomiast pod koniec prezes NBP Marek Belka stwierdził, że w gospodarce nie dzieje się źle, ponieważ PKB rośnie stabilnie, a stopa bezrobocia obniża się. To co wpływa na wzrost prawdopodobieństwa dalszego luzowania polityki pieniężnej to niepewność generowana przez wojnę na Ukrainie. Z jednej strony zmniejsza ona optymizm konsumentów i przedsiębiorców, co przyczynia się do redukcji zarówno konsumpcji i inwestycji a wzrostu oszczędności. Drugim kanałem oddziaływania jest spadek tempa wzrostu w strefie euro, który poprzez handel zagraniczny negatywnie wpływa na sytuację gospodarczą w Polsce. Mimo gołębiego wydźwięku dzisiejszej konferencji pozostajemy przy naszej dotychczasowej prognozie dla stóp procentowych. Należy jednak śledzić trzy zmienne, które będą miały decydujący wpływ na decyzje Rady: produkcję przemysłową, produkcję budowlano-montażową oraz sprzedaż detaliczną. Jeśli odczyty tych zmiennych będą znacznie niższe od naszych szacunków (odpowiednio: 3,0; 4,0 i 2,5 proc. r/r), wówczas wzrośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp.

 

Autor:

Konrad Białas

TMS Brokers S.A

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc