Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Decyzja BoJ zgodna z oczekiwaniami

2013-08-08

Wczorajsza publikacja danych z niemieckiego przemysłu nie pomogła eurodolarowi, który co prawda wzrósł w reakcji na odczyt, jednak po chwili cofnął się kilkadziesiąt pipsów niżej i tym samym kontynuował stabilizację pomiędzy 1,3230 i 1,3320, która trwała od początku tygodnia. Dziś rano kurs EUR/USD znajduje się na 1,3340, co jest najwyższym poziomem od połowy czerwca tego roku.

Odczyt dynamiki miesięcznej produkcji przemysłowej w wysokości 2,4 proc. można uznać za spore zaskoczenie, jeśli weźmie się pod uwagę, że rynek przewidywał, że produkcja wzrośnie o 0,3 proc. m/m (poprzednio było to -1 proc.). Wczorajsza konferencja BoE oprócz przedstawienia raportu inflacyjnego zawierała uszczegółowienie zasad forward guidance. Brytyjskie władze monetarne postanowiły nie podnosić stóp procentowych dopóki stopa bezrobocia nie spadnie poniżej 7 proc. Komitet Polityki Pieniężnej BoE może odstąpić od tej reguły jeśli projekcja wskaże, że ceny będą rosnąć szybciej niż 2,5 proc. w ujęciu rocznym, oczekiwania inflacyjne nie będą dobrze zakotwiczone lub gdy prowadzona polityka monetarna będzie zagrożeniem dla stabilności finansowej. Dziś kalendarz makroekonomiczny nie zawiera ważnych odczytów. Jedyną istotną publikacją jest cotygodniowa liczna wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Nad ranem władze monetarne Japonii zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniły parametrów polityki pieniężnej. Natomiast o 8:30 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem prezesa BoJ Haruhiko Kurody.

 

Autor:

Marcin Pietrzak
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc