Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Czarny piątek dla dolara USD

2013-11-29

Dziś w USA mamy skróconą sesję, gdyż Amerykanie będą spędzać czas na zakupach. Czarny piątek nie taki czarny. Panuje przekonanie, iż sezon świątecznych zakupów będzie dla sprzedawców bardzo dobry, co oczywiście przekłada się na notowania na Wall Street. W Europie mamy dziś wstępne dane o inflacji, zaś w Polsce szczegółowe dane o PKB.

 

Czarny piątek, rekordy i czekanie na payrolls

Kontrakty na amerykańskie indeksy S&P500 i DJIA30 rozpoczynają czarny piątek od poziomów w okolicach historycznych szczytów. To najlepiej oddaje nastroje panujące obecnie na Wall Street. Ciekawostką związaną z dzisiejszym dniem jest też fakt, iż różnica w cenie opcji put i call dla amerykańskich spółek z sektora handlu detalicznego jest najniższa od kwietnia 2010 roku. W czasie silnej hossy opcje put zazwyczaj są drogie, gdyż inwestorzy w ten sposób zabezpieczają się przed załamaniem na rynku (strategia ta nazywa się "protective put"). Rekordowo niska różnica względem opcji call oznacza, iż wielu inwestorów w ogóle nie obawia się bessy i nie zabezpiecza długich pozycji w akcjach opcjami.
 

Dzisiejsza sesja nie będzie rynkowym czarnym piątkiem. Znacznie ciekawiej może być w przyszły piątek, kiedy poznamy dane z rynku pracy za listopad. W USA mamy bowiem swoiste rozdwojenie jaźni. Z jednej strony inwestorzy cieszą się z sygnałów przyspieszającego wzrostu, z drugiej zaś panuje powszechne przekonanie, iż Fed jeszcze przez kilka miesięcy nie ograniczy programu skupu obligacji. Tymczasem, gdyby dane były podobnie dobre jak te za październik, ograniczenie mogłoby nastąpić w grudniu, dostarczając potężnego impulsu do umocnienia dolara i spadków na rynkach akcji.

 

O inflacji w Europie

Dziś o 11:00 poznamy dane o inflacji dla strefy euro za listopad. Dane te ostatecznie przesądzą o tym, czy EBC podejmie kolejne kroki do walki z zagrożeniem deflacji na grudniowym posiedzeniu. Wygląda jednak na to, iż EBC będzie miał komfort czekania. Dane o inflacji w Niemczech okazały się bowiem wyższe od oczekiwań. Roczna dynamika CPI wyniosła 1,3% (konsensus 1,2%), zaś HICP aż 1,6% (konsensus 1,3%). HICP to koszyk "unijny" zaś CPI krajowy niemiecki, dlatego też poziomy inflacji różnią się; dla określenia trendów inflacyjnych ważniejszy jest CPI, dlatego nie można powiedzieć, iż dane będą argumentem niemieckich jastrzębi (iż luźna polityka zagraża w Niemczech wyższą inflacją); jednak do obliczania inflacji na poziomie europejskim, tej która przed miesiącem zszokowała rynki (0,7%, po czym EBC obniżył stopę refinansową), wykorzystuje HICP. Dlatego jutro inflacja w EMU powinna wynieść przynajmniej 0,9%, a to daje EBC komfort czekania i ucisza nieco spekulacje odnośnie negatywnej stopy depozytowej, choć ich nie kończy.

 

Warto zwrócić uwagę, iż inne publikacje nie sprzyjają euro: dziś rano poznaliśmy bardzo słabe dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech oraz wydatkach konsumenckich i PPI we Francji.

 

PKB pokaże strukturę wzrostu

O 10:00 poznamy drugi odczyt danych o polskim PKB w trzecim kwartale. Przypomnijmy, iż według wstępnych danych wzrost wyniósł 1,9% r/r. Dopiero jednak dziś poznamy strukturę wzrostu, co pozwoli nam lepiej ocenić perspektywy na kolejne kwartały.

 

 

 

Autor:

dr Przemysław Kwiecień CFA

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Główny Ekonomista

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc