Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Co dalej z funtem?

2014-07-25

Eurodolar w godzinach porannych znajduje się na poziomie około 1,3465. Od rana osłabia się polski złoty. Kurs USD/PLN zmierza w kierunku 3,08, a EUR/PLN zwyżkuje ponad 4,1450. Dziś poznamy ważny odczyt dla dalszych losów funta szterlinga.

Pierwszą z dzisiejszych ważnych dzisiejszych publikacji makroekonomicznych będzie indeks instytutu Ifo (10:00). Obrazuje on nastroje wśród 7 tys. niemieckich przedsiębiorców. Konsensus dla lipcowego odczytu zakłada spadek zarówno oczekiwań co do przyszłości, jak i bieżącej sytuacji. Zbiorczy indeks według oczekiwań spadnie do 109,4 pkt. z 109,7 pkt. w czerwcu. W związku z wczorajszymi bardzo dobrymi danymi PMI istnieje ryzyko odczytu powyżej prognoz, co krótkoterminowo może umocnić euro. Należy pamiętać także o dość słabym ostatnim odczytem indeksu ZEW. Niemniej jednak próba badawcza Ifo i PMI są do siebie dużo bardziej zbliżone.
Pół godziny później poznamy wstępny odczyt PKB za II kwartał w wielkiej Brytanii. Należy jednak zwrócić , że pierwsze szacunki obejmują jedynie 40 proc. całkowitej wartości PKB. W ostatnich 20 latach odczyt ten rewidowany był średnio o 0,4 pkt. proc.

 

Kurs funta

Po wczorajszym zejściu kursu GBP/USD poniżej 1,70 dzisiejsze dane na temat dynamiki wzrostu gospodarczego mogą okazać się dla przyszłości brytyjskiej waluty. Oczekiwania wynoszą 0,8 proc. k/k. Biorąc pod uwagę wysokie wartości wskaźników wyprzedzających dla II kwartału, istnieje ryzyku odczytu lepszego od prognoz. Jednakże obraz ten nieco psują majowej odczyty z sektora przemysłowego. Dzisiejszy odczyt może wpłynąć także na termin decyzji o ewentualnej podwyżce stóp procentowych.


O godz. 14:30 poznamy dość istotne dane ze Stanów Zjednoczonych. Będzie to czerwcowy odczyt dotyczący dóbr trwałego użytku. Ma on wynieść 0,5 proc., wskazując na wyraźne odbicie po bardzo słabej majowej publikacji. Biorąc jednak pod uwagę dużą zmienność tej figury nie powinna ona wywrzeć dużego wpływu na notowania kursu dolara amerykańskiego. Sezon wyników w USA trwa w najlepsze. Swoje raporty za II kwartał pokazało już ponad 40 proc. firm z indeksu S&P 500. Przychody przewyższają prognozy średnio o 0,8 proc., natomiast zyski o niemal 6 proc. Najbardziej pozytywnie zaskakującymi branżami są finansowa i ochrona zdrowia.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc