Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Amerykańska waluta zyskała

2013-08-02

Eurodolar od rana zachowuje się spokojnie i znajduje się w okolicy 1,3210 – 1,3220, a przebieg notowań po południu będzie zdeterminowany przez odczyty danych z USA, szczególnie z rynku pracy. Od początku tygodnia amerykańska waluta zyskała względem wszystkich walut G-10, a w stosunku do euro umocniła się o 0,5 proc.

 

Uwaga skupiamy na USD

Zgodnie z przewidywaniami wczorajsze decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii pozostawiły stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Co więcej, w trakcie konferencji dowiedzieliśmy się, że Rada Prezesów uważa, że obecne oczekiwania na wzrost stawek rynku pieniężnego mogą być nietrafne, natomiast wg prezesa ECB ostatnie wzrosty barometrów koniunktury (np. PMI) muszą być potwierdzone przez "twarde" dane makro takie jak produkcja przemysłowa czy sprzedaż detaliczna. Dziś uwaga skupi się na USA, gdzie poznamy dane z rynku pracy, finalne odczyty zamówień na dobra trwałego użytku i wydatki oraz dochody Amerykanów. Finalne odczyty zamówień nie powinny zmienić się w porównaniu z ubiegłotygodniową wstępną publikacją, która była pozytywną niespodzianką (odczyt wyniósł 4,2 proc. m/m, a poprzedni zrewidowano do 5,2 proc. m/m). Martwić może jedynie to, że po wyłączeniu środków transportów zamówienia w porównaniu z ubiegłym miesiącem nie wzrosły. Z drugiej strony po dwóch miesiącach wzrostów stabilizacja liczby zamówień nie powinna być odbierana jako stagnacja. Drugim ważnym odczytem są wspomniane wcześniej dane dotyczące konsumentów. Dane te nie są traktowane priorytetowo przez rynek, jednak należy pamiętać, że wydatki konsumentów odpowiadają za 70 proc. amerykańskiej gospodarki.


Dane z rynku pracy USA

Dzisiejsze dane z rynku pracy będą szczególnie ważne z uwagi na to, że środowa decyzja FOMC pokazała, że Komitet nie chce bezwarunkowo określać terminu i skali zakończenia QE3. Kolejny dobry odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym zwiększy prawdopodobieństwo rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej w USA we wrześniu. Rynek oczekuje spadku zmiany zatrudnienia o 10 tys., jednak uważamy, że istnieje szansa na pozytywne zaskoczenie. Podstawą tej hipotezy jest wysoka korelacja pomiędzy danymi ADP i Bureau of Labor Statistics. Przypomnijmy, że raport ADP wykazał wzrost zatrudnienia w lipcu o 200 tys., a poprzedni odczyt został zrewidowany w górę o 10 tys.

 

 

Autor:

Marcin Pietrzak
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc