Kolejny tydzień z bankami centralnymi

2015-12-07

Inwestorzy poszukujący wrażeń w ubiegłym tygodniu nie mogli czuć się rozczarowani. Czwartkowa decyzja EBC, która była pewnego rodzaju rozczarowaniem, doprowadziła do największego rajdu na EURUSD od około sześciu lat. Uczestnicy rynku spodziewali się znacznie bardziej gołębich decyzji banku centralnego, w tym głębszego cięcia stopy depozytowej i przede wszystkim zwiększenia miesięcznej wartości skupowanych aktywów.

 

 

Tymczasem zdecydowano się "jedynie' na obniżenie stopy depozytowej o 10 punktów bazowych i wydłużenie programu QE o kolejne siedem miesięcy, tym samym rozczarowując znaczną część inwestorów i doprowadzając do rekordowego rajdu na EURUSD. Zeszłotygodniowa decyzja EBC mogła być kluczowa dla Szwajcarskiego Banku Narodowego, który w czwartek podejmuje decyzję ws. poziomu stóp procentowych. bank centralnySpora część inwestorów spodziewała się dalszego luzowania polityki pieniężnej w Szwajcarii, która miała być odpowiedzią na działania Europejskiego Banku Centralnego. Jednak ostateczny rozwój wydarzeń w ubiegłym tygodniu, w tym wzrost kursu euro na szerokim rynku, powoduję, że SNB może odetchnąć z ulgą patrząc na kurs EURCHF i wstrzymać się z decyzją o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej. Konsensus ekonomistów nie spodziewa się żadnych zmian – stopa procentowa ma zostać utrzymana na poziomie -0,75%, jednak przez cały czas należy pamiętać o możliwych interwencjach SNB na rynku, jeżeli kurs franka szwajcarskiego będzie przewartościowany. Szwajcarski Bank Centralny opublikuje swoją decyzję w czwartek o godzinie 9:30.

 

Natomiast w środę, w godzinach wieczornych czasu polskiego, będziemy czekać na decyzję RBNZ w sprawie poziomu stóp procentowych, gdzie prognozy rynkowe zakładają obniżkę o 25 punktów bazowych, z poziomu 2,75% do 2,5%. W raz z decyzją zostaną także opublikowane komunikaty dotyczące polityki pieniężnej w Nowej Zelandii, natomiast kilka minut później rozpocznie się konferencja prasowa prezesa RBNZ. Publikacja decyzji ws. poziomu stóp procentowych została zaplanowana na godzinę 21:00, jednak już od początku tygodnia widać pozycjonowanie na rynku dolara nowozelandzkiego, który jest zdecydowanie najgorszą walutą w koszyku G10. NZDUSD spada już o blisko 1%, natomiast AUDNZD rośnie już o 0,4%.

 

To jednak nie koniec wydarzeń związanych z bankowością centralną. W czwartek poznamy także decyzję Banku Anglii, który według konsensusu ekonomistów ma utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,5%. Pomimo ostatniej słabości funta na szerokim rynku, Wielka Brytania w dalszym ciągu pozostaję drugą gospodarką, zaraz za Stanami Zjednoczonymi, która może rozpocząć normalizację polityki pieniężnej. Dane z poszczególnych sektorów brytyjskiej gospodarki wyglądają znakomicie na tle pozostałych państw, podobnie jak sytuacja na rynku pracy, gdzie obserwowany jest systematyczny spadek stopy bezrobocia i wzrost dynamiki wynagrodzeń. Największym problemem pozostaje jednak inflacja, która utrzymuje się na niskim poziomie, zarówno w wyniku spadających cen energii oraz stosunkowo wysokiego kursu wymiany funta brytyjskiego, stąd Bank Anglii musi stale tonować nastroje. Decyzja, wraz z protokołem z ostatniego posiedzenia, zostanie opublikowana o godzinie 13:00.

 

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych