Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Irak ma wspierać propozycję zamrożenia produkcji

2016-08-31

Premier Iraku – Haidar Al-Abadi powiedział w Bagdadzie, że Irak będzie wspierać propozycję OPEC oraz pozostałych głównych producentów ropy naftowej odnośnie zamrożenia produkcji podczas rozmów, które zostaną przeprowadzone we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie.

 

 

Warto dodać, że na początku ubiegłego tygodnia Irak zwrócił się z prośbą do międzynarodowych firm naftowych o zwiększenie wydobycia właśnie ze względu na planowane spotkanie OPEC i kierowanie się w stronę rozmów dotyczących sytuacji nadpodaży ropy na rynku.

 

Świeżo upieczony minister ds. ropy naftowej – Jabbar Al-Luaibi wezwał irackie firmy do zwiększenia wydobycia ropy oraz gazu, aby zwiększyć dochód narodowy. Wydobycie drugiego największego producenta wśród krajów OPEC osiągnęło rekordowy poziom 4.51 mln baryłek dziennie w styczniu tego roku i wedle agencji Bloomberg spadło do poziomu 4.36 mln baryłek dziennie w lipcu.

 

Zatem niewykluczone, że przed samymi rozmowami poziom produkcji wzrośnie dla większości eksporterów do zadowalających poziomów, aby to właśnie przy i tak rekordowej produkcji mogło dojść do jej zamrożenia.

 

Natomiast największym przeciwnikiem porozumienia wydaje się być Iran, którego przedstawiciele zapowiedzieli wczoraj, ze wydobycie ropy w tym kraju zwiększy się do 4 mln baryłek dziennie do końca tego roku.

 

Dziś o godzinie 09:03 za baryłkę typu Brent należało zapłacić 46,33 USD, a w przeciągu miesiąca surowiec ten zyskał na wartości 15,65 proc. Od począrktu roku cena WTI wzrosła o 24,95 proc.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc