Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Funt kolejnym dolarem? Obiecująca prognoza dla funta

2015-02-16

Na szerokim rynku walutowym dotąd niezmiennie panował dolar. Tymczasem sytuacja zmienia się obecnie na korzyść funta brytyjskiego. Amerykańska waluta jest w cenie ze względu na bardzo mocną gospodarkę USA i największe szanse na podwyżki stóp procentowych. Większość krajów rozwiniętych nie odnotowuje podobnego wzrostu gospodarczego, jak USA, a ich banki centralne są nastawione na luzowanie polityki monetarnej. Jednak problem dolara polega na tym, że wiele z pozytywnych dla niego informacji jest już zawartych w cenach, dlatego jego potencjał do dalszych wzrostów jest nieco ograniczony, przynajmniej w średnim terminie.

 

Pozytywne prognozy dla funta brytyjskiego

Poza dolarem, ciekawie wygląda funt brytyjski i to właśnie ta waluta może w kolejnych tygodniach być w centrum uwagi inwestorów. Sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii jest na tyle dobra, że na obniżki stóp procentowych raczej nie ma co liczyć. W obecnej sytuacji rynkowej, kiedy kolejne banki decydują się na obniżki stóp procentowych, funt stanowi ciekawą propozycję dla graczy interesujących się rynkiem walutowym. Rynek obstawia, że to właśnie Bank Anglii będzie kolejnym po amerykańskiej Rezerwie Federalnej bankiem, który zdecyduje się na podwyżki stóp procentowych. Faktycznie wydaje się być jedynym realnym kandydatem do takiego ruchu.

 

Wysokość stóp procentowych kluczowa dla rynku walutowego

Działania banków centralnych i przede wszystkim wysokość stóp procentowych mają kluczowy wpływ na rynek walutowy. To właśnie banki centralne poprzez swoje decyzje kreują silne trendy. Tak było choćby w przypadku potężnego osłabienia euro, które było spowodowane oczekiwaniami na dalsze luzowanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Oczekiwania rynku ostatecznie zmaterializowały się i od tego czasu europejska waluta jest już bardziej stabilna. Podobnie sprawy wyglądają w przypadku dolara – to zakończenie programu QE3 i oczekiwania na pierwszą podwyżkę stóp procentowych wywindowały kurs amerykańskiej waluty.

 

Nowe prognozy inflacyjne optymistyczne dla brytyjskiej waluty

Moim zdaniem przyszła pora na funta brytyjskiego i kolejne miesiące powinny należeć do tej waluty. Biorąc pod uwagę historię, Bank Anglii lubi naśladować działania FED z pewnym opóźnieniem i teraz powinno być podobnie. To oznacza podwyżki stóp procentowych na Wyspach, może nawet jeszcze w tym roku. Dodatkowo w tym tygodniu poznaliśmy nowe prognozy walutowe i inflacyjne, które również są pozytywne dla brytyjskiej waluty. Cena funta przez cały czas pozostawała mocna na szerokim rynku, ale traciła względem dolara, a teraz ta tendencja powoli wygasa. Wzrost kursu GBP USD może oznaczać, że brytyjska waluta stanie się jeszcze mocniejsza, co z naszej perspektywy oznacza możliwość przekroczenia bariery 6 zł za funta.

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc