Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Frank i funt drożeją

2016-11-30

Szwajcarski frank i brytyjski funt ponownie drożeją, złoty traci zresztą na wszystkich parach walutowych, ale te dwa zestawienia są szczególnie interesujące z punku widzenia przeciętnego Polaka. Po pierwsze wyższy kurs franka wiąże się ze zwiększeniem obciążeń kredytowych z tytułu kredytu w tej walucie, a po drugie drożejący funt cieszy emigrantów zarobkowych.

 

Drogi funt cieszy Polaków

Odbicie na dolarze jest jedną z przyczyn osłabienia złotego, poza tym dane makro, czy to publikowane przez GUS, czy niezależne instytucje zagraniczne wskazują na znaczne osłabienie tempa wzrostu gospodarczego. Sytuacja ta znajduje doskonałe odbicie w zestawieniu na parach. Złoty znacznie traci. Brytyjski funt w ciągu ostatniej doby umocnił się aż o ponad 4 grosze i kosztuje obecnie blisko 5,28 zł. Jest to dobra wiadomość dla naszych rodaków pracujących w Wielkiej Brytanii i wysyłających część zarobionych pieniędzy do Polski, a Bank Światowy przedstawił właśnie zestawienia dotyczące takich transferów. Okazuje się, że Wielka Brytania z sumą 1,1 mld dolarów zajmuje drugie miejsce pod względem wysokości przepływów pieniężnych do kraju.

 

Drożejący frank zmartwieniem dla frankowiczów

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o frankowiczów, oni rosnącym kursem franka przejmują się, bo oznacza wzrost rat kredytowych. Dziś kurs franka wynosi 4,15 zł, a tymczasem banki ostrożnie odnoszą się do propozycji wiceministra finansów o wycofaniu klauzuli zrzeczenia się przez kredytobiorcę roszczeń, jeśli dojdzie do przewalutowania kredytu.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc