Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Euro i frank dosyć wysoko

2016-02-09

Dobry dzień franka. Kurs przekracza już 4 PLN i utrzymuje się na tym poziomie, co wskazuje, że frank jest obecnie jedną z najmocniejszych walut. Inwestorzy ponownie uciekają od ryzyka, co sprawia, że frank zyskuje na atrakcyjności. Na decyzje uczestników rynku wpływa kilka czynników o globalnym znaczeniu.

 

Inwestorzy nie wierzą w dolara, korzysta frank

Inwestorzy przestali wierzyć w szybkie podwyżki stóp w USA, pojawiają się nawet pogłoski o możliwych obniżkach. Dolar traci na atrakcyjności, rynek skłania się raczej ku pewniejszym aktywom, takim jak frank szwajcarski. "Dostaje się" także innym walutom, zwłaszcza bardziej ryzykowanym, na przykład złotemu. Rosną obawy o stan gospodarki światowej, globalny wzrost jest wyraźnie zagrożony. Nie chodzi tylko o kryzys chiński i spadające ceny surowców. Wystarczyło kilkanaście godzin, by złoty stracił aż 7 groszy do euro, a kurs franka wrócił powyżej 4 PLN.

 

Powraca temat Grexitu

Kolejny kryzys z Grecją w tle. Powrócił temat Grexitu, co na giełdzie w Atenach zaowocowało poważnymi spadkami indeksów. W obliczu tego czynnika euro zachowuje się zadziwiająco spokojnie. Sygnały mające wpływ na szeroki rynek są często sprzeczne i czasem trudno jednoznacznie stwierdzić, które z nich przeważą. Faktem jest natomiast, że obecnie spośród walut G10 najwięcej do dolara umacnia się frank szwajcarski. Siłę franka widzimy też na parze ze złotym. Dzisiejszy kurs franka wynosi blisko 4,07 zł, a więc znacznie powyżej bariery 4 PLN. Drogie jest też euro, które na parze ze złotym znacznie zyskało i oscyluje już wokół 4,46 zł, a w szczytowym momencie dzisiejszych wahań kurs euro był nawet o 2 grosze wyższy.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc