src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dziś rano złoty zyskuje

2015-10-07

Dziś rano złoty lekko zyskuje do euro, na EUR/PLN mamy 4,2360-70, co jest – jak na ostatnie dni – relatywnie korzystne, a dzieie się to pomimo faktu, że EUR/USD jest w sumie dość wysoko. Na USD/PLN mamy 3,7615, to też korzystne poziomy, jeśli chodzi o kupno. Para ta jednak była w ostatnich tygodniach mocno rozchwiana i w razie czego skok w okolice 3,79 – 3,80 nie będzie wielkim zaskoczeniem.

 

 

W kalendarium nie ma dziś danych z Polski, choć jest ich sporo z regionu (np. sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w Czechach), ale to raczej nie wpłynie na nasze pary. Nisko stoi – mimo że i tak powoli rośnie – rentowność polskich obligacji 10-letnich, to 2,643 proc. aktualnie, testowano już prawie 2,60 proc.

 

 

Na głównej parze

EUR/USD startuje dziś (mamy tu na myśli czas krótko po godzinie siódmej rano) w pobliżu 1,1250-70, stosunkowo wysoko. Od 21 września można mówić o swego rodzaju konsolidacji, od góry ograniczonej mniej więcej przy 1,1315, a od dołu – przy 1,11. Inna rzecz, że dołki w tej konsolidacji zdają się delikatnie posuwać coraz wyżej, tj. w kierunku mocniejszego euro i słabszego dolara. Niedawno takim impulsem były np. słabe dane z amerykańskiego rynku pracy.

 

Wczorajsze wystąpienie Mario Draghiego było w sumie banalne, dotyczyło zresztą artystycznego patronatu EBC, tak więc nie miało to większego znaczenia. John Williams z Fed mówił z kolei o tym, że ogólnie rzecz biorąc gospodarka USA się poprawia i wzmacnia, jakkolwiek istnieją ryzyka, jeśli chodzi o wzrost globalny. Zasadniczo jednak, pomimo wszelkich zawirowań, Williams oczekuje, że będzie kontynuowana ścieżka amerykańskiego wzrostu. Wciąż zbyt niska jest inflacja, jakkolwiek w następnych dwóch latach miałaby wrócić do 2-proc., co jest celem Fed. Williams przedstawił też i omówił pewne argumenty za tym, by wstrzymać się z podwyżką stóp. Ostatecznie jednak padła w jego wystąpieniu sugestia, że stopniowa podwyżka mógłaby zacząć się już w tym roku, w późniejszej jego części (czyli zapewne w grudniu). To z kolei – jak zwykle w wystąpieniach bankierów centralnych – zostało lekko skontrowane ogólnikami w rodzaju, że ten pogląd nie jest niewzruszony, że wszystko zależny od bieżących uwarunkowań etc. Końcowa konkluzja obstawiała jednak – pomimo wszystko – rok bieżący.

 

Powinno to może wspierać dolara, ale najwyraźniej rynek nie jest do końca przekonany, choć trzeba też mieć na uwadze, że np. sesja europejska jeszcze się nie rozkręciła, a od paru dni w Chinach jest wolne (dziś także), co zmniejsza globalny obrót. Poza tym w tym tygodniu wypowie się publicznie także kilku innych przedstawicieli Fed (np. jutro).

 

Jeśli chodzi o dane makro, to o 8:00 poznamy niemiecką dynamikę produkcji przemysłowej za sierpień. Wczoraj rozczarował odczyt nt. przemysłowych zamówień. Dziś prognoza to 0,2 proc. (lub 0,3 proc. wg innych oszacowań) w relacji m/m – przy lipcowym wyniku 0,7 proc. Poprzeczka nie jest więc ustawiona wysoko.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych