Drogi frank martwi kredytobiorców

2016-05-05

Z systemem bankowym nie ma żartów – tak wypadałoby zacząć dzisiejszy komentarz, w odniesieniu do problemów z wprowadzeniem ustawy o franku. Niepokojące doniesienia płyną z Bułgarii, która przeżywa obecnie kryzys. Tłumaczy to również brak, zapowiadanej już podczas kampanii wyborczej, ustawy o franku.

 

Frank powyżej 4 PLN

Nawet partia rządząca ma opory przed radykalnymi działaniami i wprowadzeniem ustawy o franku, tymczasem kurs franka powrócił powyżej 4 PLN. Partia rządząca zdaje sobie sprawę, że przewalutowanie mogłoby zagrozić bankom, które udzielały kredytów w tej walucie. Już sprawa SKOK-ów jest poważnym obciążeniem, a do czego może doprowadzić załamanie systemu bankowego mamy okazję obserwować na przykładzie Bułgarii. Rząd tego kraju musiał wziąć kredyt, by spłacić zobowiązania jednego z największych banków, po jego upadku, co z kolei spowodowało wzrost zadłużenia aż o 6 proc. PKB.

 

W kraju rozpoczyna się posiedzenie RPP

Początek dwudniowego posiedzenia RPP nie jest zbyt poważnym impulsem, inaczej może być jutro, ale nie ze względu na decyzję gremium, lecz na komunikat. Zmiana stóp nie jest zbyt prawdopodobna, inwestorzy będą skupieni na komunikacie, który może wskazywać na dalsze kroki Rady. Tymczasem obserwujemy wahania na parach, najwyższy kurs franka widoczny był dziś około godziny 12.00, a po południu złoty lekko umocnił się. Większe ruchy możliwe w kolejnym tygodniu, kiedy to będziemy czekać na decyzję agencji ratingowej.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych