Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar powyżej 4 zł

2015-10-29

Dolar będzie coraz droższy. Amerykański dolar jest skazany na umocnienie w relacji do bardzo dużej grupy walut. W tym do złotego. Powinniśmy się zacząć oswajać z myślą o dolarze powyżej 4 zł.

 

Dziś dolar tracił w relacji do wielu walut, odreagowując swoje umocnienie z dnia poprzedniego. Ten ruch jest jednak tylko korektą. W dłuższej perspektywie 'zielony' będzie zyskiwał na wartości. Przemawia za tym przede wszystkim polityka monetarna prowadzona przez Fed, która jest w zupełnie innym miejscu niż w przypadku wielu innych banków centralnych.
 

Wczoraj, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Fed nie zmienił wysokości stóp procentowych w USA, pozostawiając stopę funduszy federalnych w przedziale 0-0,25%. Ten rekordowo niski poziom stóp utrzymywany jest już od grudnia 2008 roku. I już niedługo ten stan rzeczy może się zmienić. Fed bowiem szeroko otworzył sobie drzwi do podwyżki kosztu pieniądza na kolejnym, grudniowym, posiedzeniu. Oczekiwaliśmy takiej sugestii. I zakładamy, że ona się za dwa miesiące zmaterializuje. Wymaga tego wiarygodność Fed-u. Jego przedstawiciele już od dawna zapowiadali, że stopy wzrosną w tym roku. Sytuacja w amerykańskiej, ale też i światowej gospodarce, nie pogorszyła się natomiast na tyle, żeby z tej zapowiedzi rezygnować. Podejrzewamy jednak, iż Fed, chociażby w trosce przed zbyt dużym umocnieniem dolara, podnosząc w grudniu stopy zadeklaruje, że jakkolwiek rozpoczyna cykl normalizacji polityki monetarnej to z następną podwyżką nie będzie się spieszył.


Polityka monetarna wymusza stałą popytową presję na dolara. Szczególnie, że Fed jest w zupełnie różnym miejscu niż wiele innych banków centralnych. M.in. Europejski Bank Centralny, Bank Japonii, czy nasza Rada Polityki Pieniężnej.


Kurs EUR/USD, który dziś odbił w górę z 1,0926 do 1,0960, powinien powoli dążyć najpierw w kierunku tegorocznych minimów na 1,0462, a później w kierunku parytetu. Oczekiwane, również w grudniu, dalsze luzowanie polityki monetarnej w strefie euro, niezależnie czy odbędzie się ono poprzez cięcie stopy depozytowej, czy też rozszerzenie/wydłużenie programu QE, taki scenariusz mocno wspiera.


Dolar będzie się też umacniał do japońskiego jena. Nie jest wykluczone, że para USD/JPY mocnego kopa dostanie jutro rano, gdy zakończy się jednodniowe posiedzenie Banku Japonii. Nie jest wykluczone, że na tym posiedzeniu zapadnie decyzja o dalszym wspieraniu tamtejszej gospodarki przez bank centralny.


Wzrosty pozostają również najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla pary USD/PLN. Potencjalnym celem jest poziom 4 zł. Podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach, za takim scenariuszem przemawia oczekiwane rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych w USA, przy jednocześnie rosnących szansach na ich cięcie w przyszłym roku w Polsce.


Na prawdopodobieństwo zaatakowania przez dolara poziomu 4 zł wskazuje ponadto analiza techniczna wykresu USD/PLN. Przed tygodniem wykres ów wybił się górą z prawie dwumiesięcznej konsolidacji, żeby następnie pokonać strefę oporu nieco powyżej 3,85 zł. W połączeniu z dominacją popytu na podstawowych wskaźnikach każe to zakładać dalsze wzrosty. Aktualnie celem dla kupujących jest strefa 3,9659-4,00 zł. Tworzy ją lokalny szczyt z marca br. (3,9659 zł), górne ograniczenie kanału wzrostowego w jakim dolar porusza się od maja br. (3,9760 zł) i psychologiczny poziom 4 zł. Osiągnięcie tego celu oddali się, gdy notowania USD/PLN spadną zdecydowanie poniżej 3,85 zł.

 

 

 

Autor:

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Dyrektor Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc