Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar nieznacznie umacniał się

2015-07-30

Wczorajsze posiedzenie FED, zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniosło zmian w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych. Z komunikatu FED dowiedzieliśmy się, że poprawa na rynku jest coraz bardziej wyraźna, natomiast lekko rozczarowuje inflacja.


W reakcji na to wieczorne wydarzenie, kurs dolara nieznacznie umacniał się, co świadczy o tym, że postawiony został kolejny mały krok w kierunku wrześniowej podwyżki. 15 z 17 członków Komitetu Polityki Monetarnej nadal uważa, że pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi w tym roku. Do końca 2015 roku pozostały już tylko 3 posiedzenia – wrzesień, październik i grudzień. W październiku po posiedzeniu nie ma konferencji prasowej dlatego nie jest to najlepszy termin.

Natomiast różnica między wrześniem i grudniem jest duża. 3 miesiące to teoretycznie niedużo, biorąc pod uwagę to, że główna stopa procentowa utrzymuje się na poziomie bliskim zera od grudnia 2008 roku, ale z drugiej strony właśnie te 3 miesiące mogą diametralnie zmienić nastroje na rynku kursów walutowych i na rynku giełdowym. 


Reakcja rynku stopy procentowej wskazuje na wzrost oczekiwań odnośnie podwyżek w USA. Notowania kontraktów FRA dla dolara zdecydowanie zwyżkowały po wczorajszym komunikacie, sugerując, że pierwsza podwyżka poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jest coraz bliżej. Stawka dla FRA 3x6 wzrosła do poziomu 0,48, a stawka dla FRA 6x9 do poziomu 0,64. To oznacza, że w perspektywie najbliższych trzech miesięcy rynek wycenia stawkę LIBOR 3M dla dolara amerykańskiego na poziomie 0,48 (obecny poziom to 0,29). Z kolei według obecnej wyceny rynku, stawka LIBOR 3M USD za 6 miesięcy wyniesie już 0,64. Zatem rynek stopy procentowej wycenia przynajmniej jedną pełną podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych jeszcze w tym roku.

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc