Dolar i funt najsłabsze od początku roku

2015-05-07

Poranek upływa pod znakiem interesujących ruchów na parach. Złoty wyraźnie umocnił się do dolara i funta. Obserwujemy kilkumiesięczne minima w przypadku kursów tych walut, natomiast jeśli chodzi o euro, to złoty lekko stracił. Sytuacja obrazuje ruchy na szerokim rynku, gdzie niekorzystny raport ADP sprowokował wyprzedaż dolara.

 

Na szerokim rynku trwa wyprzedaż dolara

Dzisiejszy komentarz zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza skrót ADP. Otóż jest to firma Automatic Data Processing, która przygotowuje raporty, uważane za wiarygodne i obrazujące faktyczny stan zatrudnienia w USA. Słabe dane sprowokowały wzmożoną wyprzedaż dolara. Możemy mówić już o krótkotrwałym trendzie spadkowym. Punktem wsparcia będzie poziom 3,50zł. Rynek czeka na ruch ze strony FED.

 

Wybory w Wielkiej Brytanii, kurs funta spada

Złoty umocnił się także do brytyjskiego funta. Kurs funta osiągnął poziom nie notowany od grudnia 2014 r. Główną przyczyną spadków funta są wybory parlamentarne, które wedle wielu analityków finansowych i komentatorów sceny politycznej zapoczątkują negocjacje i mogą nieść za sobą zmiany polityki monetarnej.

 

Słabe notowania dolara i funta

Poranne kursy walut NBP niewiele się dziś różnią od notowań na rynku walutowym (Forex) z godziny 10:11. Kurs euro wyraźnie umocnił się od wczoraj i wynosił 4,06 - 4,07 zł,  frank szwajcarski wyceniono na 3,91 - 3,92 zł. Wyraźny spadek zanotował natomiast dolar amerykański, który osiągnął poziom nie notowany od stycznia b.r., czyli 3,61 - 3,58 zł. Podobnie rekordowo słaby jest też brytyjski funt, dziś obserwujemy minima nie notowane od grudnia 2014 r., czyli 5,48 - 5,45 zł.

 

RPP nie interweniowała

Prognozy sprawdziły się. RPP nie interweniowała nawet werbalnie. Kurs złotego nie zaniepokoił Rady. Warto zwrócić uwagę na dane makro z Niemiec i USA. Głównym wydarzeniem krajowym jest aukcja długu. Podsumowując sytuację na rynku walutowym: euro drożeje, dolar bliski jest punktu wsparcia, frank umocnił się i obserwujemy dużą zmienność, sytuacja funta zależy od wyniku wyborów.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych