Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Dolar bije rekordy

2016-10-21

Presja na złotego nadal trwa. Nasza waluta kończy tydzień wyjątkowo słaba. Na parze z dolarem kurs rekordowy od lipca. Dziś rynki wciąż żyją posiedzeniem EBC. Spadki na euro i umocnienie dolara negatywnie odbijają się na walutach naszego regionu. Końcówka roku zapowiada się dla naszej waluty jako trudny okres.

 

Silny dolar

Złoty słaby na parach, a szczególnie do dolara. Amerykańska waluta jest silna na szerokim rynku, euro straciło po wczorajszym posiedzeniu EBC. Utrzymanie dotychczasowej polityki monetarnej, bez wyraźnych sygnałów co do kierunku zmian nie zadowoliło inwestorów, którzy skupili się raczej na dolarze i grudniowych podwyżkach stóp w USA. Na parze USD/PLN rekord nie notowany od lipca. Kurs dolara wynosi już blisko 3,99 zł. Drożeje także szwajcarski frank, który dziś w sprzedaży na kantor.pl wyceniany jest na 4.01 zł. Euro na szerokim rynku traci, ale na parze ze słabym złotym utrzymuje kurs 4,34 zł. Kurs funta od wczoraj bez zmian, nadal 4,87 zł.

 

Euro bez wsparcia

Posiedzenie EBC nie było dla euro wsparciem. Prawdopodobnie jest to strategia EBC, utrzymać słabe euro, by wzmóc konkurencyjność gospodarki i osiągnąć cel inflacyjny. Takie są pierwsze głosy analityków po posiedzeniu. Nie jest to dobra wiadomość dla złotego. Wybicie na dolarze  powyżej 3,93 zł otworzyło drogę do 4 PLN, a tym samym będzie utrzymana presja podażowa na waluty naszego regionu. Należy spodziewać się gorszej kondycji złotego także na pozostałych parach. W przypadku pary EUR/PLN takim punktem będzie 4,36 zł, na razie dzieli nas jednak od tych okolic dwa grosze.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc