Dolar amerykański mocniejszy od innych walut

2015-08-05

O poranku w relacji do dolara amerykańskiego traci dolar australijski (-1,05%), dolar nowozelandzki (-0,91) oraz euro (-0,81%). Natomiast najmniej osłabia się japoński jen, gdyż jedynie o -0,33% oraz brytyjski funt (-0,46%).


Po wypowiedziach szefa FED z Atlanty traci złoty, który osłabia się już o -0,71%, a para USDPLN znajduje się na poziomie 3,83, czyli najwyższym od miesiąca, a i przez chwilę kurs dolara amerykańskiego  znajdował się w rejonie 3,8563, co oznaczało najwyższą wycenę dolara względem złotego od marca. Tymczasem względem funta nasza waluta ulega deprecjacji o -0,33% (5,96), a względem franka traci -0,15% (3,91). Natomiast w relacji do euro złoty umacnia się o +0,07% (4,16).

W środowy poranek amerykańska waluta kontynuuje rozpoczętą wczoraj aprecjację względem pozostałych walut z grona G10, a to wszystko za sprawą wypowiedzi Dennisa Lockharta – szefa FED z Atlanty.

W wywiadzie dla Wall Street Journal Dennis Lockhart powiedział, że bank centralny jest blisko podniesienia stóp procentowych w przyszłym miesiącu po raz pierwszy od 2006 roku. Te słowa wystarczyły, aby rynek ponownie zaczął wyceniać szybszą podwyżkę w Stanach Zjednoczonych, co spowodowało chociażby wzrost stawek kontraktów dla dolarowego LIBORu, obrazującego rynkowe oczekiwania odnośnie oprocentowania dolara na rynku międzybankowym. Tym samym kontrakt na 3-miesięczny LIBOR USD za 3 miesiące wynosi obecnie 1,0510% i jest na najwyższym poziomie od czerwca. Z kolei kontrakt na za 6 miesięcy jest na poziomie 0,6630%, a na za 3 miesiące wynosi 0,5028%, co daje najwyższą wartość od 2012 roku.

Wzrosło także implikowane prawdopodobieństwo dla wrześniowej podwyżki z 40,8% jeszcze tydzień temu do 48% obecnie. Z kolei miesiąc temu prawdopodobieństwo to wynosiło jedynie 27,1%. A zatem mamy do czynienia z sytuacją, gdzie rynek daje praktycznie takie same szanse na podwyżkę we wrześniu, jak i w grudniu.

Wracając jeszcze do dolara nowozelandzkiego należy wspomnieć, że jest on dodatkowo pod presją spadających cen mleka, która na wczorajszej aukcji zniżkowała o 10,3% i był to już 10 miesiąc spadków cen z rzędu. Dodatkowo poznaliśmy odczyt dotyczący stopy bezrobocia z Nowej Zelandii, która wyniosła 5,9% i choć był to odczyt zgodny z oczekiwaniami, to jest to najwyższy poziom od 15 miesięcy.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych