src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dolar amerykański mocniejszy od innych walut

2015-08-05

O poranku w relacji do dolara amerykańskiego traci dolar australijski (-1,05%), dolar nowozelandzki (-0,91) oraz euro (-0,81%). Natomiast najmniej osłabia się japoński jen, gdyż jedynie o -0,33% oraz brytyjski funt (-0,46%).


Po wypowiedziach szefa FED z Atlanty traci złoty, który osłabia się już o -0,71%, a para USDPLN znajduje się na poziomie 3,83, czyli najwyższym od miesiąca, a i przez chwilę kurs dolara amerykańskiego  znajdował się w rejonie 3,8563, co oznaczało najwyższą wycenę dolara względem złotego od marca. Tymczasem względem funta nasza waluta ulega deprecjacji o -0,33% (5,96), a względem franka traci -0,15% (3,91). Natomiast w relacji do euro złoty umacnia się o +0,07% (4,16).

W środowy poranek amerykańska waluta kontynuuje rozpoczętą wczoraj aprecjację względem pozostałych walut z grona G10, a to wszystko za sprawą wypowiedzi Dennisa Lockharta – szefa FED z Atlanty.

W wywiadzie dla Wall Street Journal Dennis Lockhart powiedział, że bank centralny jest blisko podniesienia stóp procentowych w przyszłym miesiącu po raz pierwszy od 2006 roku. Te słowa wystarczyły, aby rynek ponownie zaczął wyceniać szybszą podwyżkę w Stanach Zjednoczonych, co spowodowało chociażby wzrost stawek kontraktów dla dolarowego LIBORu, obrazującego rynkowe oczekiwania odnośnie oprocentowania dolara na rynku międzybankowym. Tym samym kontrakt na 3-miesięczny LIBOR USD za 3 miesiące wynosi obecnie 1,0510% i jest na najwyższym poziomie od czerwca. Z kolei kontrakt na za 6 miesięcy jest na poziomie 0,6630%, a na za 3 miesiące wynosi 0,5028%, co daje najwyższą wartość od 2012 roku.

Wzrosło także implikowane prawdopodobieństwo dla wrześniowej podwyżki z 40,8% jeszcze tydzień temu do 48% obecnie. Z kolei miesiąc temu prawdopodobieństwo to wynosiło jedynie 27,1%. A zatem mamy do czynienia z sytuacją, gdzie rynek daje praktycznie takie same szanse na podwyżkę we wrześniu, jak i w grudniu.

Wracając jeszcze do dolara nowozelandzkiego należy wspomnieć, że jest on dodatkowo pod presją spadających cen mleka, która na wczorajszej aukcji zniżkowała o 10,3% i był to już 10 miesiąc spadków cen z rzędu. Dodatkowo poznaliśmy odczyt dotyczący stopy bezrobocia z Nowej Zelandii, która wyniosła 5,9% i choć był to odczyt zgodny z oczekiwaniami, to jest to najwyższy poziom od 15 miesięcy.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych