Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Decyzja Rezerwy Federalnej już dziś

2016-07-27

Dziś przed nami kolejna decyzja Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), czyli organu decydującego o stopach procentowych Banku Rezerwy Federalnej USA. Spotkanie i dyskusja członków Komitetu trwa od wczoraj, a jego rezultat poznamy w dziś o godzinie 20:00.

 

 

Należy zaznaczyć, że posiedzenia FOMC dzielą się na takie, po których następuje publikacja projekcji makroekonomicznych oraz konferencja prasowa szefa FED i na takie, po których nie są publikowane projekcje oraz nie ma konferencji. Z tym drugim rodzajem posiedzenia będziemy mieć do czynienia obecnie, czyli ze strony Rezerwy Federalnej poznamy jedynie komunikat do decyzji.

 

Uważa się zazwyczaj, że posiedzenia z konferencją są posiedzeniami decyzyjnym, zmieniającymi prowadzoną politykę monetarną, gdyż wtedy bank centralny może od razu przedstawić w sposób bardziej rozbudowany argumenty idące za taką decyzją oraz lepiej przedstawić zapatrywania na przyszłość. Z tego też względu po nadchodzącym posiedzeniu nie spodziewamy się żadnej decyzji zmieniającej parametry prowadzonej polityki pieniężnej, a jedynie można oczekiwać stwierdzeń w komunikacie, które mogą odnieść się do niepewności związanej z Brexitem i w związku z tym do sytuacji gospodarczej, FED może potwierdzić dobrą sytuację na rynku pracy oraz zauważyć nieznaczny wzrost w oczekiwaniach inflacyjnych. To mogą być bardziej jastrzębie komunikaty.

 

Inwestorzy na rynku stopy procentowej dają jedynie 10 proc. szans na podwyżkę kosztu pieniądza w tym tygodniu, natomiast taki ruch jest bardziej prawdopodobny w grudniu, gdzie prawdopodobieństwo sięga 45 proc.

 

Z kolei inwestorzy na rynku walutowych kontraktów terminowych zwiększyli swój stan posiadania pozycji krótkich w euro (zyskują one na taniejącym euro względem dolara) do poziomu, który ostatnio obserwowaliśmy na początku roku. Do dnia 19 lipca pozycje krótkie wzrosły z poziomu 123 tys. w maju do obecnych 211 tys. kontraktów. Rynek terminowy zakłada zatem umocnienie USD wobec EUR, co może przełożyć się także na pozostałe pary z dolarem.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc