src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Czym jest recesja i jakie są jej skutki?

2022-10-24

Recesja – czym jest i czy nam grozi?

 

Recesja jest zjawiskiem, które dotkliwie dotyka nie tylko firmy, ale też zwykłego obywatela. Warto wiedzieć czym dokładnie jest, jak się objawia i jakie mogą być jej skutki. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje, które dokładnie wyjaśnią, czym jest to zjawisko.

 

Czym jest "recesja"?

 

Recesja to taka faza cyklu koniunkturalnego (gospodarczego), w której gospodarka znacznie spowolniła. Oznakami, że recesja występuje, jest ujemny wzrost gospodarczy i spadek PKB (Produktu Krajowego Brutto). Aby mówić o recesji, spadek ogólnej aktywności gospodarczej musi trwać przynajmniej przez dwa kwartały.

 

Skutki recesji

 

Podczas recesji firmy zaczynają borykać się z problemami finansowymi, co może doprowadzić do fali upadłości. Zmniejszą się również wydatki na inwestycje i spowolnia się wzrost płac. W rezultacie wiele osób zostaje bezrobotnych, a inni po prostu stają się biedniejsi, ponieważ inflacja zmniejsza realną wartość zarabianych pieniędzy.

Niższe dochody prowadzą do mniejszych wydatków, co zmniejsza konsumpcję. Pojawiają się też problemy z dostępnością kredytów, ponieważ w wyniku spadku dochodów pogarsza się zdolność kredytowa.

W efekcie recesja wpływa na m.in.:

- spadek przeciętnych wynagrodzeń,

- wzrost bezrobocia,

- spadek konsumpcji,

- spowolnienie wzrostu cen,

- wzrost podatków,

- spadek ilości inwestycji.

 

Przyczyny

 

Przyczyn możliwej recesji jest wiele, poniżej przedstawiamy kilka z nich:

- pandemia COVID-19 – w tym czas po pandemii i możliwość wybuchu nowej fali zarażeń (m.in. zaburzenia łańcuchów dostaw)

- wojna w Ukrainie (m.in. kryzys na rynku energii)

- sytuacja na świecie (inne kraje też borykają się z problemami z ujemnym wzrostem gospodarczym)

- polityka państwa wobec gospodarki (m.in. wzrost kosztów spowodowany wysokimi podatkami)

 

Zapobieganie recesji

 

Aby zapobiec recesji, można wykorzystywać tzw. narzędzia polityki stabilizacyjnej. Wśród nich wyróżnia się m.in. obniżenie podatków pobieranych od przedsiębiorstw czy zmniejszenie wydatków socjalnych (by zatrzymać wzrost deficytu budżetowego) lub obniżenie stóp procentowych.

Na początku recesji możliwe jest czasowe zwiększenie deficytów budżetowych, osłabienie waluty krajowej (co pozwala na przejściową poprawę konkurencyjności towarów eksportowych).

 

Czy w Polsce borykamy się z recesją?

 

Według GUS, w II kwartale 2022 roku PKB zmniejszył się w porównaniu do pierwszego kwartału o 2,3%. S&P Global PMI – wskaźnik odzwierciedlający kondycję polskiego przemysłu wynosił w lipcu 42,1 pkt (przy założeniu, że wartości poniżej 50 pkt są negatywne).

Gdy spadek PKB będzie odnotowany w III kwartale tego roku, recesja w Polsce będzie faktem.

Recesje gospodarcze odnotowano już m.in w Niemczech. U naszego zachodniego sąsiada recesja jest spowodowana niedoborami gazu.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych