Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Czwarty lipca w Warszawie

2017-07-04

Tytuł naszego raportu jest trochę żartobliwy – to tylko aluzja do starej piosenki. W istocie 4 lipca ma dziś znaczenie przede wszystkim w kontekście Waszyngtonu czy Nowego Jorku – oto bowiem z powodu Święta Niepodległości rynek USA ma dziś wolne.

 

 

Eurodolar jest na poziomie 1,1370. Wczoraj rynek skorygował notowania głównej pary i to, co teraz widzimy, to efekt tejże korekty. Dość przypomnieć, że w tygodniu ubiegłym wykres zbliżał się do 1,1450. W każdym razie widoczne zmiany wcale nie naruszają ogólnego trendu na rzecz euro. Inną kwestią jest to, że na razie nie zakładamy pójścia wyżej – nawet w dłuższym terminie – niż w rejon 1,15 – 1,17. Byłoby to zwieńczenie i pewnie też potwierdzenie 2,5-letniej konsolidacji, która jak dotąd dobrze się trzyma. Jak pamiętamy, w początkach maja 2016 musnęliśmy 1,16 – po czym przyszło przesilenie i czas silnego dolara.

 

Danych z USA dziś nie będzie, a to z powodu dnia wolnego, o którym było wyżej. W ogóle zresztą będzie niewiele danych makro istotnych w sensie globalnym. O 9:30 poznamy decyzję szwedzkiego banku centralnego w kwestii stopy procentowej i wartości programu QE. O 11:00 mamy inflację PPI dla Strefy Euro, o 14:30 publicznie wypowie się Peter Praet z EBC, o 15:30 ujrzymy PMI dla przemysłu Kanady.

 

 

Orzeł polski

Euro-złoty jest na poziomie 4,25, a w zasadzie odrobinę niżej. Zasadniczo trwa trend wzrostowy, rozpoczęty w maju, gdy było 4,1515 w minimach. Jakkolwiek pod koniec ubiegłego tygodnia złoty odrobił sporą część wcześniejszych strat, to jednak potem znów przegrał. Opór można lokować w pobliżu 4,26 i nawet nieco wyżej.

 

Na USD/PLN na fali umocnienia dolara (tego umocnienia, które było widać na głównej parze) wykreowany poziomy rzędu 3,7365 i wyższe. Nie udało się więc wzmocnić PLN na tyle, by przebić 'siedemdziesiątkę'. Jeśli eurodolar będzie kontynuował tymczasową aprecjację dolara, to złoty jeszcze trochę straci i przebijemy trend spadkowy, trwający od ponad pół roku.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc