Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Cena za dolara znacząco zmalała

2015-02-25

Dzisiejszego poranka mieszanie zachowuje się polski złoty. Wraz z początkiem sesji europejskiej znacząco osłabił się amerykański dolar, za którego płacimy już poniżej 3,66zł. Z kolei umacniają się euro oraz frank za które płacimy dzisiaj o poranku nieco ponad 4,16zł oraz 3,85zł.

 

Dzisiejszy dzień to nadzieja inwestorów na nieco bardziej porywające i szczegółowe wystąpienie Janet Yellen niż wczorajsze przed Komisją Bankową Senatu USA. Prezes Fed od początku swojego urzędu ma jednak bardzo dyplomatyczne i ostrożne podejście, więc wczorajsza wyprzedaż dolara ma podstawy do kontynuacji. Mimo, że treść wystąpienia była neutralna, to rynek dopatrzył się gołębiego tonu, co spowodowało umocnienie się wielu walut EM tj. jak turecka lira. Zyskuje także szwedzka korona – a to za sprawą  Riksbanku, który w protokole ze swojego ostatniego posiedzenia na którym wprowadził program luzowania ilościowego stwierdził, że inflacja ma solidne podstawy do wzrostu w najbliższym czasie.

 

W nocy poznaliśmy dobre dane z Chin oraz z Australii. Chiński wstępny odczyt PMI dla przemysłu okazał się lepszy od rynkowego konsensusu, co pozytywnie wpłynęło na nastroje azjatyckich inwestorów. To z kolei wspierało notowania takich walut jak AUD oraz NZD. Dobre dane o produkcji budowlano-montażowej dodatkowo wspierały australijską walutę, która z kolei pociągnęła ze sobą wzrosty na nowozelandzkim dolarze.

 

Dzisiejszy kalendarz jest relatywnie pusty, a jego głównymi punktami uwagi będą dane o sprzedaży nowych domów oraz o zmianach zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na dość niski konsensus oraz stabilizację na rynku ropy możliwe, że nie doświadczymy wyraźnych ruchów i ropa będzie dalej poruszała się w trendzie bocznym w okolicach 49$/b ropy WTI. Rynek z nadzieją na nowe szczegóły, ale raczej bez wygórowanych oczekiwań, będzie przysłuchiwał się także dzisiejszemu wystąpieniu Janet Yellen przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów godzinie 16:00.

 

 

Autor:

Paweł Ropiak

X-Trade Brokers S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc