Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Brexit ogranicza funta

2016-11-28

Co prawda na parach powiązanych ze złotym największą dynamiką wzrostów mógł pochwalić się dolar, ale dobrze radził sobie także funt, który w minionym tygodniu osiągnął rejony nawet 5,25-26 zł. Dziś kurs funta szterlinga wynosi 5,20 zł, co i tak jest dobrym wynikiem z uwagi na Brexit.

 

Brexit znowu na horyzoncie

Inwestorzy obawiają się, że rząd jednak nie ma pomysłu, jak przeciwdziałać skutkom Brexitu, mimo szumnych zapowiedzi kolejnych ministrów. Duże spadki na złotym wynikające przede wszystkim z mocnego dolara na szerokim rynku, ale także z bardzo złych danych makro z polskiej gospodarki umożliwiły funtowi w zeszłym tygodniu odbicie aż do poziomu 5,25 zł. Funta wsparły z kolei stosunkowo dobre odczyty i wypowiedzi brytyjskich ministrów. Z biegiem czasu zaufanie do polityków jednak maleje i inwestorzy zaczynają obawiać się, że rząd nie ma żadnego realnego planu na stymulację gospodarki po wyjściu z Unii. Funt jest w nieco trudniejszej sytuacji i mimo złotego kurs tej waluty spadł do poziomu 5,20 zł.

 

Brytyjczycy podnoszą płace słabego

W Wielkiej Brytanii zainteresowanie wzbudziły ostatnie dane dotyczące rynku pracy, być może znajdą one też odzwierciedlenie w wycenie funta. Wzrastają stawki godzinowe, szczególnie w Londynie, ale też w pozostałych częściach kraju, minimalny próg pensji ustalony przez kanclerza skarbu Philipa Hammonda (National Living Wage) wynosi już 9,75 funta/h w Londynie i 8,45 funta/h w innych rejonach. Na szerokim rynku dominuje natomiast kwestia FED i podwyżek stóp w USA, dominującą walutą tego tygodnia pozostanie dolar.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc